Реклама
Култура[тор]

Филм: The Help

Реклама

The Help е филм со една до сега не видена приказна… Авторот за време на движењето за граѓанските права од 1960-тите решава да напише книга со  детали за афро-американската слугинката и за тешкотиите и со расизмот со кој се соочува во текот на служењето на елитни семејства…

alt

Маркетинг

Skeeter (Ema Stone) e современа девојка која по завршувањето на факултетот наоѓа работа како новинарка…Скитер ја опкружува нејзиното друштво на елитни жени кои се веќе мажени и имаат дома слугнки, афро-американки кои се подложени на физичка и ментална експолатација од истите тие “дами“.Скитер е постојано сведок на тоа како црните жени им даваат неизмерна љубов на белите деца кои ќе ги одгледаат, а само по две децении тие деца стануваат модерни робовладетели врз нивните слуги.

Скитер  решава да напише книга за малтретирањето на афро-американските жени и покрај тоа што знае дека треба да го жртвува  “ пријателството ” на  Hilly (Bryce Dallas Howard). Aibileen (Viola Davis) и нејзината најдобра другарка Minny (Octavia Spencer) ќе и помогнат со тоа што ќе и ги раскажат нивните приказни без да прескокнат  ниту еден детаљ…но Скитер во себе носи тежина, не ја знае приказната на нејзината црнка која ја одгледа и благодарение на неа  станува човек со вистински вредности.

Маркетинг

The Help веќе ги руши сите рекорди на гледаност… номиниран е за четири оскари, а веќе е добитник на голем број на филмски награди. Топло ви го препорачуваме овој филм да го изгледате пред доделувањето на Оскарите и самите вие да одлучите колку заслужува да биде награден.

alt

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button