BEAUTYДиети

Подгответе се: Еве кои се најдобрите пролетни намирници за слабеење

Урамнотежената и здрава исхрана треба да се темели на консумација на сезонски намирници. Тие ќе ви помогнат да ги изубите и вишокот килограми.

ФОТО: unsplash.com

Со доаѓањето на пролетта се менува и времето, а се менува и метаболизмот, па затоа, треба да ја прилагодите и вашата исхрана. Тешката и масна исхрана треба да ја замените со свежи и помалку термички обработени намирници. Пролетта е позната по созревањето на бројни намирници, па веќе можеме да пронајдеме многу сезонско овошје и зеленчуј. Еве кои намирници треба да ги консумирате за побрзо и поздраво слабеење.

Кајсии

Тие се одлучен извор на хранливи влакна, калиум и витамини А и Ц. Една кајсија содржи само 17 калории па е одлична ужинка за во попладневните часови.

Јагоди

Јагодите се омилено овошје на многумина, а добро е да се знае дека се преполни со хранливи влакна но и витамин Ц. Хранливите влакна долго време ќе ве одржуваат сити, а само 49 калории во една чашка јагоди сигурно нема да ја загрозат вашата линија.

Аспарагус

Аспарагустое е чудесна намирница кога е во прашање слабеењето. Еден аспарагус содржи дури четири калории, а одличен извор е на хранливи влакна, витамин К, Б, Ц, А и фолна киселина.

Артичока

Освен изобилството на хранливи влакна, артичоката содржи и многу протеини, уште една комбинација која долго време ќе ве држи сити. Една артичока содржи само 60 калории.

Маркетинг

Поврзано

Back to top button