Реклама
Култура[тор]

Ева Браун во Скопје

Реклама

После дваесетгодинишни договори и преговори, Ева Браун конечно во Скопје.

Маркетинг

На 28. април (21 часот) во клубот Хавана, Password продукција со гордост го најавува првиот македонски настап на Ева Браун, еден од најоригиналните и најсофистицирани бендови на српската сцена, состав кој 2007. година го имаше својот голем камбек, а три години подоцна и долгоочекуваниот повратнички албум Playback.
 
Ева Браун е поп група која доаѓа од малиот Бечеј, Србија, формирана 1989. година од Горан Васовиќ и Петар Долинка, набргу подоцна придружени од Милан Главашки и Љубомир Рајиќ. Под големо влијание на The Beatles, The Who и The Jam, деби албумот од 1992. година

{youtube}alENHjUeiE4{/youtube}

Маркетинг

Прислушкивања (реализиран на тридесетогодишницата од издавањето на првиот сингл на Битлс), веднаш ги лансира во кругот на најреспектираните нови домашни бендови. Нивниот втор албум Unplugged година подоцна, е само вовед во она што ќе се случи во 1995та – реализирањето на нивниот легендарен албум Pop Music, за издавачката куќа B92, еден од ретките оптимистички изданија во времето на големата економска депресија и етничка психоза. Опремен со разбирливи ноти и пораки, Поп Мјузик со отворено срце беше веднаш прифатен од публиката, а со иста енергија и од критиката. Албумот ги донесе, денес големите хитови “Сасвим обичан дан”, “Змајеви”, “25. август” и “Сада не знам где сам не знам шта”. Желбата за експериментирање ги води три години подоцна во нови води на албумот Heart Core. Следуваат Nowhere Land (1999, ZIP Records), First & Last (2000, Аутоматик) и секако Еверест (2001, Б92). По распаѓањето на бендот и нивното долгопосакувано реофорување во 2007. година во оригиналната постава, Ева Браун во 2010. година го реализираше албумот Playback, за Exit етикетата, и тоа како издание за бесплатно превземање. Нивната листа на музичари со кои соработувале е огромна, а помеѓу останатите тука се и Влада Дивљан од Идоли, како и актерот Сергеј Трифуновиќ.

{youtube}0aa4xOX-8Y0{/youtube}

Со песната “Сасвим обичан дан”, Б92 ги вброи во својот избор на 100те најдобри домашни песни, а албумот Прислушкивања се најде во најдобрите 100 во изборот на книгата YU 100: најдобрите албуми на југословенската рок и поп музика, на авторите Душко Антониќ и Данило Штрбац.

Претпродажбата на влезниците за концертот на Ева Браун – наскоро,
во продажната мрежа на МК Тикетс.

SHOPPINGMAGAZINE.MK

[issuu width=420 height=280 embedBackground=%231c181c shareMenuEnabled=false backgroundColor=%23222222 documentId=120308102057-a1d3c49c84a3411090e336248f289054 name=broj4 username=shoppingmk unit=px id=3098c961-d890-8482-122d-f33b56f7240c v=2]

Разлистај го мартовското издание на ShoppingMagazine.mk
со едноставен клик на копчето EXPAND!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button