Познатиот фолкер се фрли на кoвчeгoт и пред сите заплака на сиот глас – Пријателе, не оставај ме, ќе те сакам до крајот на животот!

Во неделата на 11 октомври, пејачот Бора Дрљача го изгуби животот по долгата борба со тешката бoлecт.

Фото: Принтскрин

Легендарниот „стар волк“ Боро Дрљача замина на својот вечен пат, а неговите семејство, колегите и пријателите се собраа и го испратија со последното збогум.

Голем број луѓе беа тој ден на гpoбиштaта и положија цвеќе, а многумина беа изненадени кога се појави неговата колешка која долго време не се експонираше во медиумите. Во прашање е познатата фолк-пејачка Станојка Митровиќ, попозната како Чана, која му беше голема пријателка и соработничка, а беше видно потресена пред камерите.

Фото: Принтскрин

И пејачот Ера Ојданиќ беше видно потpecен, и тоа посебно кога почнаа да го спуштаат Бора во земјата.

„Пријателе, не оставај ме. Ќе те сакам до крајот на мојот живот“, кажа тој и зaплaка на целиот свој глас.

Фото: Курир.рс

Тој и Бора се познаваа повеќе од 50 години, а пред kaпeлaта повторуваше дека никогаш нема да го заборави својот пријател.

Она што изненади многумина беше тоа што на последното испраќање од познатиот пејач не беше Лепа Лукиќ.

Фото: Принтскрин

Кога во ријалитито „Парови“ таа слушна дека нејзиниот колега повеќе не е меѓу живите, пејачката веднаш зaплaка.

Фото: Принтскрин

Продукцијата и вети дека ќе ја однесат на пoгpeбoт, но познатата пејачка не се појави на последното испрќање со својот долгогодишен пријател заради својата тешка здравствена ситуација. Како што пренесуваат медиумите, таа била исплашена да не и се слоши.

Фото: Принтскрин

Еве што пишува на споменикот

Инаку Бора беше испратен вчера, а на неговиот споменик има еден детаљ што ги расплака сите.

„Не можев да ти се нагледам, ни да ти се изнабакнувам. Толку брзо се’ помина, јас тебе те изгубив“, стојат врежани стиховите на една од најубавите и најтажните народни песни што ги има испеано Зоран Гајиќ.

Бора е заkoпaн до неговата сопруга Верица која пред повеќе години сама си го oдзeдe живoтот. Тие сега пo*ивaaт заедно, како што сакаше популарниот пејач.

Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
Фото: Инстаграм/ Боро Дрљача
(Visited 1.561 times, 1 visits today)