Реклама
Култура[тор]

O. E. Peterson – добриот човек

Реклама

Oscar Emmanuel Peterson, е Канадски џез пијанист и композитор.“

Роден е 25 Август 1925 год. во Монтреал, Квебек. Умира 23 Декември 2007 од проблеми со бубрези во неговиот дом во Мисисауга, Онтарио, предградие на Торонто.

Почнува да свири пијано и труба на петгодишна возраст подучуван од неговиот татко, но на 7 годишна возраст, поради напад на туберколоза, се посветува на пијаното. Некои од музичарите кои извршиле влијание на неговото творештво во раниот период се Teddy Wilson, Nat “King” Cole, James P. Johnson и легендарниот  Art Tatum, со кого многу се обидувале да го споредуваат Петерсон во подоцнежните години. Всушност, една од неговите први запознавања со музичките таленти на Арт Татум биле околу 10 годишна возраст кога татко му му свирел композиции од Татум, по што Петерсон бил исплашен и станал повлечен после она што го чул, што не го допрел пијаното околу месец време.

Маркетинг

Тој набргу стекнал углед како технички брилијантен и мелодиски инвентивен џез пијанист и станува редовен на Канадските радија. Неговото U.S. претставување било во Carnegie Hall, New York City, 1945, како последица на рестрикција на заедницата неговиот настап на бил исплатен.

Соработува со голем број големи џез имиња како Ray Brown, Ben Webster, Herb Ellis, Ed Thigpen, Niels-Henning Ørsted Pedersen, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Clark Terry, Joe Pass, and Stan Getz.

Маркетинг

Нормално во текот на кариерата тој и неговата музика доживуваат развој и постепена промена на стилот, постојана неверојатна творечка инспирација, владеење на џезерските композиторски техники, а пред се’, уметност проткаена со најдлабоки искрени чувства. Оскар е ретко добар музичар што умее до допре до публиката со својата музика, а тоа верувајте го можат само уметници кои се добри Луѓе.

– Hymn of freedom

{youtube}5-mIHk2rM0Q{/youtube}

 

-My foolish heart
http://www.youtube.com/watch?v=iX1-zSwh6Qc

-Bach’s Blues
http://www.youtube.com/watch?v=esW1EZewDf0&feature=related

-It don’t mean a thing, with Ella Fitzgerald
http://www.youtube.com/watch?v=fgQ3KOZHKGo

-You go to my head, with Louis Armstrong
http://www.youtube.com/watch?v=rS-tTooJ8qM

-Sushi, with Joe Pass
http://www.youtube.com/watch?v=5Kq5YQpaC1Y&feature=related

-You look good to me, featuring Ray Brown & Niels Pedersen
http://www.youtube.com/watch?v=nKKpoCy0a5Y&feature=related

-There will never be another you, Oscar Peterson Quartet
http://www.youtube.com/watch?v=kh_NnsbIqNQ

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button