Спречете ги знаците на стареење: Домашен крем за лице кој ќе ви ги намали брчките

Овој домашен крем е составен од едноставни состојки, а е погоден за сите видови кожа.

Потребни состојки:

  • 2 лажички медицински вазелин
  • 1 жолчка
  • 2 лажички бадемово или маслиново масло

Начин на подготовка и примена: Вазелинот растопете го на водена пареа. Ќе бидат потребни неколку минути. Тргнете го од шпоретот и додадете ги другите состојки: мед, жолчка и масло. Сите состојки добро измешајте ги. Мешајте неколку минути додека не добиете хомогена смеса. Ставете го кремот во некоја стара кутија, ќе биде доволна од 50 милилитри. Со лесни движења нанесете на чиста кожа. По 30 минути, отстранете ги остатоците од кремата со памук натопен во минерална вода или со влажно марамче.

Facebook Comments
(Visited 92 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT