Диети

Диета со лимон и грисини

Реклама
Реклама

„Оваа диета ја направила познатата нутриционистка др Евелин Флаки и се базира на смален внес на маснотии.“

Маркетинг

Со оваа диета дневно се внесуваат околу 1200 калории, што е просечно 1000 калории дневно, а 7000 калории неделно помалку – што овозможува губење на еден килограм маснотии (не мускули) неделно и здраво слабеење без поголем напор.

alt

Маркетинг

За време на диетата мораат да се изедат 4 лимони дневно (како сок или изрендана кора). Лимонот прочистува и ја смалува апсорпцијата на маснотии и ја разубавува кожата. Диетата е наменета за оние што имаат проблеми со варењето и нечиста кожа. Витаминот Ц е одлично средство против стареење и пролетен умор. Најдобро е диетата да се започне во период на промена на годишните времиња и да се држи од 7 до 15 денови.

План на исхрана за 7 денови

Доручек за сите денови: чаша чај со лимон или лимонада, две парчиња грисини или интегрален двопек, една лажичка мармалад (по можност од лимон, доколку најдете!).

ПОНЕДЕЛНИК

РУЧЕК

Филе ослич, спанаќ, грисини (или двопек, замената важи за сите денови), овошје

ВЕЧЕРА

Густа супа од зеленчук со пармезан, моцарела, патлиџан, грисини, овошје

ВТОРНИК СРЕДА ЧЕТВРТОК
Шпагети со пармезан, 2 тврдо варени јајца, зеленчук (салата или варен зеленчук со лимон), овошје – лубеница; Свежа пршута, грисини, праска; Пилешко бело месо, моркови, грисини и овошје Супа со пасиран зеленчук и масло и пармезан, пилешки стек, зеленчук, грисини, овошје; Супа од зеленчук, говедско со лимон, грисини, овошје; Супа со зеленчук со масло и пармезан, говедско со лимон, грисини, овошје

ПЕТОК САБОТА

Тестенини со сос од патлиџан, морски лист со неколку капки лимонов сок, салата, грисини; Мисиркино месо, варен зеленчук со масло, салата, грисини, овошје Густа супа од зеленчук со пармезан, свежо кравјо сирење, блитва со масло, грисини, касии; Тестенини со школки со малку масло, морски лист на жар, варен зеленчук, грисини
НЕДЕЛА Телешки стек, салата со малку масло и лимон, грисини, овошје Пица со зеленчук и моцарела, шумско овошје без шеќер

alt

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button