Реклама
Култура[тор]

Tрет детски моден фестивал KIDSFEST

Реклама

На 19 мај во ТЦ Соравиа ќе се одржи третиот детски моден фестивал KIDSFEST “ECO SUMMER”.

Маркетинг

Организаторите се потрудија да подготват богата и интересна програма со цел овој ден да стане вистински празник кој на децата ќе им донесе огромна радост и среќа и ќе им остави многу весели спомени.

Големо внимание во програмата е посветено на едукативниот дел кој е составен на таков начин за најмалите да можат да се забавуваат, но во исто време и да го покажат креативниот талент и да научат нешто ново и интересно. Предвидени се работилници за изработка на предмети од рециклирана хартија (заедно со Габриела Постолова од Ликовна Академија – Скопје) и глина. Уметничкиот процес ќе биде спроведен со професионално објаснување за тоа зошто е важно да се користат материјалите од органско потекло и како тие во искусни и креативни раце можат да се претворат во убав украс. Едукативниот дел ќе биде дополнет со документарниот филм “Home” во кој преку снимките од 54 земји на интересeн и едноставен начин се раскажува за еколошката состојба во светот.

Маркетинг

Mладата модна креаторка Искра Џокиќ ќе им помогне на децата да ги откријат своите дизајнерски способности и ќе им објасни како се прави модна скица. A за оние што сакаат да го доживеат искуството да се биде на модната писта, ќе бидат организирани детски часови за манекени и манекенки водени од врвен кореограф од агенцијата ПОДИУМ. Освен тоа, ќе се одржи и мастер-час за детски модни фризури актуелни за сезоната пролет/лето 2012.

alt

Ќе следуваат прекрасни ревии на новите колекции на брендовите “New Balance”, “KANZ”, “Magnolia”, “Extremeintimo” (пижама шоу) за дечиња на возраст од 3 до 12 години. Своето модно шоу ќе го претстави и еден од најомилените “слатки” брендови – КРАШ. 

DREAMLAND, најголемата игротека во Македонија, за овој празник подготви многу различни изненадувања за своите мали гости.Исто така, тој ден децата и нивните родители ќе имаат можност да ја посетат промоцијата на SONY 3D технологијата и да ги одмерат своите сили играјќи игри на плејстејшн. За љубителите на животните ќе има посебна фотосесија со јарето, папагaлите, творот и зајчето од зоолошката градина Скопје која ќе постави специјална кутија за донации. Собраните средства ќе бидат искористени за подобрување на условите за живеење на животните. Новитет на овој фестивал е модната ревија со кучиња!

Забавата во ТЦ Соравиа ќе биде збогатенa со трикови од магионичари, весели претстави со кловнови, компјутерски игри, цртање, сладоледи, бонбони, балони, трамболина и цртање на лице со бои.

Не пропуштајте ја оваа шанса вашите деца да уживаат во овој празник!

alt

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button