Дали сте слушнале за користите кои ви ги нуди чајот од банана?

Банананта е едно од најпопуларните овошја кои ни даваат енергија. Но, дали сте знаеле дека чајот од банана може да биде доста корисен за вашето здравје?

ФОТО: organicfacts.net

Имено, овој чај е совршен извор на калиум и магнезиум, односно минерали кои се важни за здравјето на срцето и квалитетен сон. Исто така содржи витамин Б6 кој го зајакнува имунитетот и позитивно влијае на црвените крвни зрнца. Банананта содржи антиоксиданси кои успешно се борат против слободните радикали и го намалуваат ризикот од срцеви болести, но богати се и со витамин Ц.

Истражувањата докажуваат дека поради присуството на калиум, чајот од банана ја спречува надуеноста во стомакот, а совршената комбинација на магнезиум и калиум помагаат при несоница. Чајот се подготвува брзо, така што во 500 до 750 милилитри зовриена вода ќе ставете една излупена и исечкана банана. Потоа на тивок оган оставете да се вари од пет до десет минути.

ADVERTISEMENT

Facebook Comments
(Visited 24 times, 1 visits today)
Loading...