MAMAРецепти

Неодолив чиа пудинг – здрав и вкусен десерт каков што не сте пробале!

Дали сте слушанле за чиа пудинг? Овој вкусен десерт се прави многу едноставно, а е исто одличен како и кој било друг пудинг.

ФОТО: downshiftology.com

Потребни состојки за едно лице:

  • 1/4 чаша чиа семе
  • 3/4 чаша млеко (кравјо, бадемово, соино…)
  • 1 лажичка мед, јаворов сируп или друг засладувач кој го користите
  • 1 лажичка какао во прав (може и без него)

Начин на подготовка: Навечер ставете ги чиа семките во едно тегло, додајте млеко и промешајте. Потоа додајте мед и добро соединете. Ако сакате, додајте и какао во прав, за побогат вкус. Сето тоа добро промешајте го, а можете и да ја затворите теглата за силно да промешајте. Потоа поклопете и ставете во фрижидер за да преноќи.

До утрото чиа семките ќе набабрат и во теглото ќе имате одличен пудинг со интересна текстура и целосно неутрален вкус. Додајте смрзаното овошје по желба и изедете го наместо појадок или како десерт. Ќе ве засити, здраво е а и многу вкусно!

Маркетинг

Поврзано

Back to top button