Реклама
Култура[тор]

Ако никој не свири (2010)

Реклама

„На 08.04. (петок) 2011 г. Младинскиот културен центар и Канал 103 Ви го претставуваат филмот Ако никој не свири. Филмот на репертоарот на кино Фросина ќе биде до 09.04. (сабота) 2011 година.“

Маркетинг

Режија: Ѓорѓи Јаневски

Сценарио: Ѓорѓи Јаневски

Маркетинг

Улоги: Васко Атанасоски, Кристина Горовска, Џано Куч, Горан Аргировски, Кирчо Арсовски, Мирко Попов, Ненад Неделков, Сеад Хаџиќ.

Почеток: 20:00

Документарниот филм „Ако никој не свири“ одблиску ги следи почетоците на скопската група „Бернајс пропаганда“ низ секојдневниот предизвик да се живее за музиката и е приказ на подземната историја на скопската рокенрол-сцена, на нејзиниот автентичен урбан сензибилитет и неисцрпна креативна енергија.

Во филмот учествуваат: Васко Атанасоски, Кристина Горовска, Џано Куч, Горан Аргировски, Кирчо Арсовски, Мирко Попов, Ненад Неделков, Сеад Хаџиќ.

Сценариото и режијата се на Ѓорѓи Јаневски, камерата е на Бранд Ферро, а монтажата на Благоја Неделковски.„Ако никој не свири“ (2010) е независна продукција на Стотројка – здружение на граѓани за културна иницијатива во соработка со Петра Пан Филм, House 57 и 3X. Филмот беше финансиски поддржан од Македонскиот институт за медиуми и од Про Хелвеција – Швајцарска програма за култура. Минатиот месец „Ако никој не свири“ ја освои наградата за најдобар филм во регионалната конкуренција на петтото издание на фестивалот на документарен рок-филм ДОРФ, кој се одржа во Риека и во Винковци.

Според мислењето на фестивалското жири во состав: Силвестер Колбас, Зоран Жмириќ и Тања Голиќ, „филмот го портретира Васко Атанасоски, лидер на бендот ’Бернајс Пропаганда‘ и неговата фасцинантна енергија, страст и љубов кон музиката. Во 55 минути филм е документиран универзалниот проблем на бендовите и поединците во настојувањето да допрат до публиката и да ја испратат својата порака наспроти игнорирањето на медиумите“.

Во наредниот период филмот ќе има свои порекции во повеќе градови низ Македонија.

alt

alt

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button