Реклама
Дом и семејство

Аx.. тие слатки домашни миленици!

Реклама

Домашните миленици се дел од голем број семејства ширум светот .

Маркетинг

Тие се причина за радост, елан и здравје на многу луѓе. Нивната не себична љубов и енергија која ја се прима од нив е  лек за многу болести.  Пред  да ни кажете кои се вашите причини зошто не можете да имате милениче. Еве неколку причини зошто е добро да се има домашен  миленик!

Го намалуваат стресот!

Маркетинг

Во една студија од 2002 година се покажало дека луѓето кои вршат стресна работа се чувствуваат многу помалку непријатно и вознемирено кога се со нивните миленичиња. Во некои болници за рехабилитација  е дозволено да се донесе животни и тие често се препорачуваат како терапија.

alt

Не прават попаметни!

Истражувањата покажаа дека домашните миленици им помогнале  на децата за да научат побрзо да читаат и подобруваат други когнитивни способности. Една студија спроведена на Универзитетот Дејвис Факултетот за ветеринарна медицина покажаа дека децата кои им читаат на нивното домашно милениче многу полесно го совладуваат материјалот. Децата објасниле дека се чувствувале опуштено додека му читале на нивното милениче и дека е полесно да се чита на домашното милениче од колку на  родител или наставник.

Истражувањето сеуште трае. Се верува дека животните им помогне на децата да развиваат невербални начини на комуникација. Експертите дури одат дотаму што сметаат дека децата кои пораснале со домашните миленици имаат повисок коефициент на интелигенција.

Ги учат децата на одговорност!

Со доаѓањето на новиот член во семејството, потребно е да се организираат сите активности во врска со тоа. Деца што се грижат за домашни миленичиња учат што е одговорност и колку е важно да се грижи за другите.

alt

alt

Тие нè тераат да пешачиме!

Многу едноставно: ако имате куче мора да се движите. Покрај тоа, ако имате помали деца, миленичињата често се причина за прошетка и дружење. Истражувањата покажаа дека семејствата кои имаат куче се во многу подобра состојба отколку оние кои немаат домашно милениче.

Тие се добри за вашето срце!

Ние веќе заклучивме  дека домашните миленици влијаат на намалување на последиците од стресот, а тоа има директно позитивен ефект врз нашите срца. Истражувањата покажаа дека сопствениците на животни миленици имаат помалку проблеми со крвниот притисок, холестеролот и срцеви заболувања. Еден долгорочна студија покажа дека сопствениците на мачки имаат 60 отсто помал ризик од срцев удар и 70 проценти пониски шанса за развој на кардиоваскуларни болести.

Го подобруваат вашето расположение!

Луѓето со миленици  повеќе се смеат. И на тој начин имаат подобро расположение. Додека играте со вашиот миленик вие се исполнувате со позитивна енергија едноставно Кога ќе стигнете дома вие сте ѕвезда за  вашите миленици.

alt

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button