Реклама
Култура[тор]

Afro-Cuban Messengers

Реклама

„Оваа година, при посета во Ronnie Scott’s ( познат Џез клуб основан од истоимениот Англиски тенор саксофонист ), големиот  Кубански пијанист и бенд лидер Chucho Valdés беше преголем за просторијата…“

Присутен во џез пијанистичката историја, со класичната музика и Duke Ellington-овите примери и потези, и баланс на застрашувачка техника и тонови кои потсеќаат на Sonny Rollins.

Маркетинг

Valdés не го нарекол својот бенд Afro-Cuban Messengers без причина, се поврзува со живоста на hard – bop – от  и перкусиите на Art Blakey и неговите Jazz Messengers, до традиционалните ритмички препознатливи структури на Кубанската музика.

Маркетинг

Свирењето на самиот лидер е титанско, од богати матни акорди позади неговите распалени солисти, до неговите блескави возбудливи импровизации и каскадни движења. Композицијата “ Zawinul ’s Mambo “ влетува без да се повикува на “ Birdland ” на Joe Zawinul, Valdés-овата посвета на New Orleans меша cool grooving  jazz, снаодливи брзи теми и ведар New Orleans Swing селекција; трубачот Reynaldo Melián Alvarez и тенор саксофонистот Carlos Miyares Hernandez можат да ја вжештат атмосферата и да ги изгаснат светлата.

Албумов е прилично екстравагантен, но со себе ја носи возбудата на жив настап.

alt

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine!

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button