5 причини зошто треба да уживате во мандарини оваа есен

Дознајте ги сите здравствени придобивки од мандарините.

Мандарините се многу здраво овошје кое содржи многу хранливи материи и витамини кои можат да помогнат во спречување на болести како грип, но исто така ќе ви помогнат да се борите против вишокот килограми.

Мандарините зреат во есен. Сто грама мандарина содржи 46 калории, 0,3 g масти, 210 мг калиум, 33 мг калциум, 11 мг магнезиум и 30 мг витамин Ц. Покрај тоа, овие плодови имаат повеќе здравствени придобивки.

ADVERTISEMENT

Тие го намалуваат холестеролот.Антиоксидансите присутни во мандарините помагаат во намалување на лошиот холестерол и промовираат добар холестерол. Мандарините содржат и влакна кои помагаат во расчистување на артериите на лошиот холестерол и го одржуваат нормалниот крвен притисок.

Вие губите тежина. Бидејќи ова овошје е одличен извор на растителни влакна, вашиот стомак ќе остане целосен. Конзумирањето мандарини ќе ви ја намали желбата за храна.

Тие го зајакнуваат имунитетот.Бидејќи мандарините се полни со витамин Ц, тие можат да обезбедат до 80% од потребниот дневен внес на овој витамин. Витаминот Ц кај мандарините е клучен во спречувањето на настинки и е од витално значење за правилно функционирање на здрав имунолошки систем.

Здрава кожа .Конзумирањето сок од мандарина редовно ја прави вашата кожа да изгледа поубава, поздрава и му дава посебен сјај. Покрај тоа, хранливите материи што се во мандарина можат да помогнат во борбата против стареењето. Можете исто така да нанесете мандарини директно на кожата. Маслото од мандарина се користи за обновување на нови клетки на ткивата, што помага побрзо да се лекуваат раните побрзо.

Раст на косата.Мандарините се богати со витамин Е и Б12. Овие витамини се исклучително важни за вашата коса да расте здрава, сјајна и силна.

Facebook Comments
(Visited 24 times, 1 visits today)
Loading...