3 здрави пијалоци кои можете да ги пиете наместо кафе

И додека научниците не можат да одлучат дали кафето е добро, лошо или неутрално за здравјето, за многумина од нас тоа е дел од задолжителната утринска рутина.

Меѓутоа, кога станува збор за првиот утрински пијалок, повеќето се согласуваат дека во никој случај не треба да биде кафе. Алтернативната, но исто така и западната медицина ќе им даде предност на течностите што природно ќе влијаат на органите систем за варење и чистење на токсините од телото.

Еве три пијалоци за да го замените вашето утринско кафе.Чаша млака вода со лимон.Сè повеќе луѓе стануваат свесни за придобивките од овој природен пијалок, кој има многу брз ефект врз дигестивниот систем, а исто така придонесува за здравјето на организмот на многу други начини.

Благодарение на лимонот, овој пијалок е богат со витамин Ц, кој е одличен за зајакнување на имунитетот. Покрај тоа, таа делува како антиоксиданс, помага во чистење на кожата и отстранување на вишокот килограми, истовремено придонесува за свеж здив. Рецептот е многу едноставен – истурете млака вода во чаша, додадете еден исцеден лимон, промешајте и пијте.

Маслиново масло и пијалок од лимон Црниот дроб е орган од големо значење за нашето тело затоа што покрај прочистување на крвта и елиминирање на токсините, помага и во зајакнување на организмот. Значи, можеме со сигурност да кажеме дека здравиот црн дроб е еден од предусловите за здравје, виталност, енергија и убав изглед.

За да го одржите црниот дроб здрав, треба да работите на прочистување на истиот, и овој коктел ќе ви помогне. Измешајте лажица маслиново масло со лажица лимон и пијте. Видите промени во вашиот изглед, нивото на енергија и целокупната состојба на телото.

Зелениот чај е одлична замена за шолја црно кафе, што многу луѓе го достигнуваат веднаш по будењето, затоа што тие се кофеинирани. Сепак, кофеинот се наоѓа и во зелениот чај, но исто така содржи низа состојки кои имаат ефективни здравствени придобивки.

Зелениот чај е моќен антиоксиданс, го зајакнува срцето и крвниот систем, го забрзува метаболизмот, го регулира нивото на шеќер во крвта и има многу други придобивки. Рецептот е едноставен, ставете лажичка зелен чај во чаша вода на околу 70 степени целзиусови и оставете да отстои три минути. Пијте без шеќер.

Фото: Pixaba

 

(Visited 149 times, 1 visits today)