Реклама
Новости

Ќе се изненадите кои познати личности имаат ромско потекло – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА РОМИТЕ

Изложбата е поставена до 14 април 2024

Реклама

Институтот Ромалитико по повод 8 aприл – Меѓународниот ден на Ромите официјално ја постави изложбата “Кои сме ние?” во City Mall.

Изложбата е поставена до 14 април 2024. На 8 април 2024 се одржа настан за одбележување на Меѓународниот ден на Ромите придружен со музички перформанс и презентација на фактите.

Маркетинг

Изложбата претставува можност за граѓаните да бидат дел и да учестуваат на еден интересен час по ромска историја, јазик и култура. На изложбата ќе дознаете кои познати светски личности имаат ромско потекло, ќе научите по некој збор од мини речникот на ромски јазик и факти од историјата и културата на Ромите. Изложбата претставува јавен историско-културолошки час за посетителите.

Пабло Пикасо, Чарли Чаплин, глумецот Мајкл Кејн, глумецот Мајкл Кејн, Алба Гонсалес Виља (Најроби во La Casa de Papel) и многу други за кои ќе дознаете ако ја посетите изложбата.

Маркетинг

Оваа изложба се оддржува по втор пат во скопски мол, овојпат во City Mall. Идејата е да ја доближиме нашата историја до нашите сограѓании и да го одбележиме светскиот ден на Ромите во меинстрим амбиент.

Изложбата е достапна на два јазика: македонски и англиски.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button