Реклама
Вести

Ќе ги плаќaме ли по СТАРА ЦЕНА осигурителните полиси?

Реклама

Владината комисија при Министерството за финансии за автоодговороност утре (понеделник) ќе одлучува за новата цена за осигурување на возилата.

Во понеделник ќе се врати старата цена за осигурување на возилата, дознава Сител. Поскапувањето за 15 отсто, кое го донесе Националното биро по барање на сите 11 осигурителни компании , на владина комисија за автоодговорност – ќе се поништи., велат извори од комисијата.

Дека е неоправдано донесена одлуката за зголемување на цените, вчера реагираа и од Министерството за финансии и од Агенцијата за супервизија на осигурувањето.

Маркетинг

Од Националното биро за осигурување пак велат дека цената на авто-осигурувањето е непроменета од 2008 година, и според нив, поскапувањето на осигурителните полиси е реално, поради како што велат – повисоките цени на автомобилите и резервните делови.

Од четвртокот цените на осигурителните полиси за автомобилите се повисоки за 15 отсто со што поскапува регистрацијата на возилата. Овие цени се однесуваат на автомобили со моќност над 44 киловати (КВ) и за товарните возила. Премијата за осигурување за возилата со моќност до 44 киловати останува иста.

Маркетинг

Информацијата за покачување на цените осигурителните компании ја добиле во понеделникот од Националното биро за осигурување.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button