Ѕвездите одлепија по „стаклена коса“ – новиот тренд го обожава и Ким Кардашијан

Во прашање е боб со построги линии, со патец на средината, каде косата е мазна и сјајна до совршенство.

Трендот стаклена коса всушност е име за боб со строги линии, со патец на средината, со мазна и сјајна коса до совршенство. Трендот го популаризираа девојките од кланот Кардашијан- Џенер (Ким Кардашијан Вест, Клои Кардашијан и Кајли Џенер), а досега го „фураа“ и девојките како Оливија Кулпо, Блејк Чајна, Луси Хејл…

ADVERTISEMENT

Приказната со овој тренд почна откако познатата холивудска стилистка Џенифер Јапез објави фотографија од манекенката Хејли Болдвин со оваа фризура. Нејзината коса изгледаше фантастично рамно и мазно, остро и сјајно.

Неодамна ваква фризура направи и Ким Кардашијан чија коса Крис Апелтон ја скрати повеќе отколку досега, фенирајќи ја со четка и користејќи специфични производи за сјај додека сјајот на косата не го доведе до совршенство.

Фризурата одлично стои на различни форми на лице, па ако сте расположени за промена, „стаклената“ коса дефинитивно е нешто што треба да го пробате ова лето.

Facebook Comments
(Visited 2.659 times, 1 visits today)
Loading...