Исплови нeпpистoјна „фотка“ со Новак Ѓоковиќ, нема да ви се верува што објавиле, целиот Балкан згpoзeн од ова што ќе го видите!

На сите ни е јасно дека најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, деновиве стана еден од најнепопуларните личности во целиот свет, а знаеме и зошто е тоа така.

И тоа е нешто што донекаде можеме да го разбереме, бидејќи најдобриот светски тенисер никогаш не бил омилен кај многумина на западот, па така истите ја искористија оваа пригода да го нападнат од сите страни.

Но она што навистина не го очекувавме кога е во прашање првиот светски рекет кој во моментов е „персона нон грата“ за останатиот дел од планетата, е да биде нападнат на еден ваков гнасен начин и од своите сограѓани.

Имено, шампионот Новак само ги следеше упатствата на хрватските и српските власти, кои со две раце му дозволија да го организира турнирот.

И истиот беше организиран со крајно хумани намери…

Но за неговата големина, па и хуманост не треба да зборуваме, сите знаеме колку и што направи во изминатиов период, па и колку и што се’ донираше за време на короната.

Но откако неговиот турнир беше откажан затоа што Димитров, Борна Ќориќ, Ноле и Јелена Ѓоковиќ, Марко Паники, Виктор Троицки и неговата бремена сопруга се заразени со коронавирус, нападите на него не престануваат, а најтешките, за жал, доаѓаат од Србија.

Па така ако на пример на социјалните мрежи во Хрватска можете да забележите дека луѓето речиси во 99 отсто од случаите го поддржуваат и му даваат поддршка во овие очигледно најтешки моменти од неговиот живот (браво, браво, браво за браќата Хрвати заради ова!), во неговата родна земја, Србија, многумина го нападнаа, и тоа со ниски ударци, и дополнително му ги зголемуваат маките.

Имено, сите ја знаат фотографијата на која Ноле, Јелена и тогаш тукушто родениот син Стефан заедно гушкаат едно дрво. Е сега некој направил фотомонтажа на оваа фотографија и наместо дрво, погледнете што ставиле.

Но ова само болен ум може да го смисли…

А колку шампионот Ноле е омилен лик и во Хрватска, можеме да прочитаме и од последниот (генијален) текст што го објави хрватската писателка Ведрана Рудан.

Еве неколку извадоци од нејзиниот текст, а повеќе за ова можете да прочитате тука

„Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, и екипата имаа сјаен план. Да организирате натпревар со големи тенисери и да помогнете на луѓето на овие простори да заборава на морбидните корона денови. Тие мислеа дека се зад нас. Тенисерите сакаа да помогнат некому. Спортскиот настан беше планиран како хуманитарен“, вели таа.

„Британците кои се сметаат себеси за побели од тоалет школка избањата со Доместос на Ѓоковиќ му свиркаат кога и да им се пружи прилика. И не само тие. Ѓоковиќ навистина е најдобар, тоа никој не може да му го оспори, но тој за западњаците пред се е Балканец, и црнец и дивјак. Го фаќаат за збор објавен на социјалните мрежи, ситни и големи тениски и медиумски риби ја користат секоја пригода затоа што гризејќи го Ѓоковиќ стануваат поголеми. Задарската приказна им дојде како порачана“, пишува во својата кoлумна Ведрана.

Таа потоа во својата колумна истакнува дека одговорноста за ваквата ситуација треба да ја сносат докторите и пред се политичарите од Белград и Загреб бидејќи молчат за да бидат повторно избрани на изворите, а не спортистите кои само сакале да помогнат и да бидат хумани.

Ноле во наши очи

„За жал, короната упропасти нешто што можеше да биде повеќе од игра. Ние малите народи имаме двајца непријатели. Едниот е Западот кој не доживува како дивјаци и робови способни единствено да ги чистат нивните го*на. Другите непријатели, кои ни се многу поголеми, се политичарите кои веќе со десетлетија не убивaaт со глад, лаги, бесчувствителност, крадење, ширење омраза. Па вие изберете. Или остани тука, па цркни, или замини далеку па снаоѓај се“, пишува во својот генијален текст хрватската писателка.

Ноле во очите на западот

Но како што вели Ведран, короната за жал сé упропастила и истакнува дека на Новак сега ќе му биде многу тешко.

„Верувам дека на Ѓоковиќ му е тешко, сигурна сум дека, ако остане на врвот, ќе му биде уште потешко. Во белиот свет на „црнците“ не им помага ни кога ќе го добијат пехарот во Вимблдон. Всушност, на тој трон „црнецот“ станува „црнчуга“ на кој секој цивилизиран, западен пес смее да се пос*ре. За среќа Ѓоковиќ е жилав лик. Немам никаква врска со него. Па сепак, кога ќе го подигне пехарот во воздухот, јас црнкиња се чувствувам подобро“ пишува Ведран.

Facebook Comments
(Visited 7.596 times, 1 visits today)