Шесте најбизарни лекови против акни што луѓето навистина ги пробале

Акните се најчестиот проблем со кожата, а главно се јавува на лицето, грбот и градите.

Најчесто влијаат на тинејџерите. Според британската Национална здравствена служба, во одреден момент 95% од луѓето во возрасна група од 11-30 биле измачувани.

Со оглед на тоа колку често се појавуваат, не е изненадувачки што има еден куп „лекови“ за акни. Овие се некои од најбизарните што луѓето навистина ги испробувале низ годините.

ADVERTISEMENT

Слуз од полжав

Неверојатно е дека некој би ставил полжав на лицето и ќе му дозволи да лази, но Стилист известува дека има еден салон во Тајланд чии лиги имаат многу придобивки. Се вели дека ги затегнува брчките и е ефикасно во борбата против акните и стрии.

Кисело млеко

Byride.com пишува дека античките Египќани верувале дека киселото млеко е лек за акни. Дури и денес има такви кои велат дека е одлично во спречувањето на воспалителни мозолчиња.

Кора од банана

Тимот Бустл се обиде со неколку невообичаени домашни лекови против мозолчиња, од кои едната е кора од банана. Тие тврдат дека тоа е навистина ефикасно, но сè уште нема лекарски докази.

Мраз

Мразот се користи за многу работи, но сигурно никогаш не сте слушнале дека исто така се претпоставува дека е лек против акни. Дерматологот Рејчел Назарија му рече на Алер ​​дека „ставањето коцка мраз на акните може да го намали црвенилото и воспалението“.

Праз

Според „Listverse“, Римјаните ги третирале акните со праз, за ​​кои тврделе дека ги отстрануваат мозолчињата кога се нанесуваат на кожата.

Песок на мачки

Влогерката за убавина Мишел Фан еднаш нанесе маска од песок на лицето. Акните се проблем што бара правилен и ефикасен третман, затоа не пробајте ги овие методи, туку консултирајте се со дерматолог за можно решение.

Facebook Comments
(Visited 300 times, 1 visits today)
Loading...