Цел живот лимоните ги цедиме на погрешен начин – погледнете го овој генијален трик

Многумина од нас лимоните ги цедат на погрешен начин

Секако дека цедењето на лимон не е најтешката работа на светот, но навистина може да биде проблем кога ви треба само мала количина сок, па остатокот од лимонот откако ќе се исуши најчесто завршува во ѓубре.

ADVERTISEMENT

Но постои супер трик кој ќе ви помогне лимонот да го исцедите без да го сечете. Се што ви треба е една чепкалка.

Најпрво лимонот добро треба да го изгмечите на рамна подлога. Потоа со чепкалка за заби или со некој друг остар предмет направете дупка на самиот врв од лимонот и исцедете онолку сок колку што ви е потребно, а преостанатиот дел можете слободно да го вратите во фрижидерот.

 

Одличен трик, нели?

Facebook Comments
(Visited 142 times, 1 visits today)
Loading...