Храна која природно ќе го исчисти вашето тело без популарната детоксикација

Со оглед на брзиот животен стил, многу луѓе немаат доволно време внимателно да го следат планот за здрава исхрана.

Резултатот е внесувањето храна што предизвикува голема штета на организмот и вршат притисок врз органите. Овие храна не само што ќе го исчистат вашето тело од токсините што ги внесувате секој ден, тие исто така се лесни за вклучување во вашата исхрана.

Цвекло.Овој корисен корен содржи железо, калциум и битин, еден вид антиоксиданс кој е одговорен за неговата посебна црвена боја.

Ја подобрува структурата на клетките и ги поправа и ги обновува клетките во црниот дроб. И бидејќи црниот дроб е главниот орган за детоксикација на телото, додавањето на овој природен зеленчук за детоксикација значи многу.

Кромид и лук .Двете содржат флавоноиди кои помагаат во производство на глутатион, еден од најсилните антиоксиданти во црниот дроб, што значи дека го стимулира црниот дроб да произведува ензими кои филтрираат токсични остатоци од дигестивниот систем. Покрај тоа, тие имаат силни антибактериски, антипаразитски својства и го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Зелен лиснат зеленчук .Овие зеленчуци имаат можност да ги врзат токсините и другите слободни радикали и да ги претворат во неутрални материјали. Исто така, ги чисти тешките метали кои се акумулираат во организмот и има антиинфламаторни и алкализирачки својства за да му помогне на телото да се справи со киселоста.

Вода со лимон .Агрумите се одлични за вашиот дигестивен систем бидејќи се полни со витамин Ц и се богати со антиоксиданти. Ова моќно соединение ги активира ензимите на црниот дроб кои помагаат во претворањето на токсините да бидат растворливи во вода. Ова значи дека сите токсини можат да се испуштаат надвор од вашето тело.

Семиња и ореви Редовното внесување на бадем ќе ви помогне да се ослободите од масните наслаги што се градат околу црниот дроб. Оревите содржат високи нивоа на киселина аргинин, што му помага на црниот дроб да го детоксифицира амонијакот, а исто така се одлични за да му помогнат на вашиот мозок подобро да функционира.

Ленот влијае на вашето добро расположение, а кога е земја, тој обезбедува влакна кои ги отстрануваат токсините од вашето тело. И, исто така го потиснува апетитот и ви помага да изгубите тежина.

Семките од сончоглед обезбедуваат доволна количина магнезиум, минерал што го одржува крвниот притисок нормален, помага во одржувањето на работата на срцето и ја засилува липолизата (процес преку кој телото ослободува маснотии од своите продавници).

Јогуртот е полн со пробиотици кои го снабдуваат организмот со здрави бактерии. Ова ја зајакнува природната флора во тракт, помага во варењето и го зајакнува имунолошкиот систем. Во суштина, јогуртот внесува добри бактерии во цревата што предизвикува варење и ви помага да се ослободите од токсините.

Ѓумбирот го намалува надуеноста, го задржува функционирањето на дебелото црево правилно и го ослободува телото од токсини. Исто така, помага во производство на гастрична киселина, што пак ги убива паразитите и го штити организмот од инфекции. Покрај тоа, го забрзува метаболизмот и му помага на црниот дроб да функционира.

 

 

Facebook Comments
(Visited 68 times, 1 visits today)