Терапија со сода бикарбона: Ги чисти дишните патишта и ја смирува кашлицата во рекордно време!

Ова е најефективниот начин да се ослободите од респираторни проблеми.

 

Содата има голема употреба во медицината и се покажа како многу ефикасна во борбата против кашлицата и респираторните проблеми.

Најдобриот начин е секако инхалација со сода,  оваа терапија ја препорачуваат некои пулмолози.Еве како делува на телото:Инхалацијата со сода ги навлажнува мукозните мембрани и со тоа ја омекнува слузта и помага да се олесни.

Кога надворешните микроорганизми влегуваат во дишните патишта, кашлицата се јавува како рефлекс за заштита на телото. Кашлицата се развива кога ќе се појави иритација на нервните рецептори.

Со оваа намирниц која веќе ја имате во вашиот дом, можете да излечите болно грло, затнат нос, да ја ослободите кашлицата и да ги исчистите дишните патишта.Веднаш штом ќе го почувствувате првото болно грло, подгответе средство за плакнење:

Една лажичка сода се става во чаша врела вода. Грлото се испира до пет пати на ден. За олеснување на кашлицата, една лажичка сода треба да се истури во чаша зовриено млеко и да се земе пред спиење.

Инхалацијата помага при кашлица.Се користи една лажичка сода бикарбона со литар топла вода. Истурете ја топлата смеса во метална тава, покријте ја главата со пешкир и дишете длабоко. Треба да го повторите овој процес секоја вечер пред спиење.

(Visited 71.783 times, 1 visits today)