Реклама
Вести

СРБИН ОД АВСТРИЈА ГИ ОТКРИВА НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ ОД ПОТРАГАТА ПО ДАНКА – Полицијата ПОВТОРУВА ОВА НИКОЈ ДА не го прави

Реклама

Србин во Виена ги предупреди своите сограѓани да бидат особено внимателни за толку чувствително прашање, со оценка дека децата на таа возраст многу си личат.

Претседателот на Австриската асоцијација на српски фолклор (АССФ) Александар Станковиќ и еден од највидливите познатите личности во Виена, во изјава за Телеграф.рс ја прокоментира најжешката тема во земјата – исчезнувањето на двегодишното дете, Данка Илиќ, наводно снимена во таа голема метропола.

Како што рече, ситуацијата го потресе и српскиот народ од таа страна на границата, и тие зборуваат само за исчезнувањето на детето.

Маркетинг

„Тоа е главна тема во моментов“, рече Станковиќ, додавајќи дека многумина имаат свои теории, а можеби и безгрижно шпекулираат што навистина се случило.

Маркетинг

Тој посочува дека оваа тема добила простор и во австриските медиуми.

„Неверојатно. На нашите социјални мрежи има околу десет илјади луѓе. Гледам дека многу од нив, 80, дури 90 проценти, ја објавиле веста за исчезнувањето на малата Данка, на различни јазици. Мислам дека тој пристап функционира“, ни рече тој.

Тој исто така рече дека видеото на кое се гледа девојката – со светла кожа и кафена коса, слична на онаа на Данка – може да биде погрешно, пат во погрешна насока.

„Снимката е прилично матна. Ако некое лице објави десет деца со таква матна снимка, ќе идентификуваше девет од нив. Доколку постои сомнеж, јавете се. Објавувањето на таквите снимки може да ја вознемири јавноста и да ја пренасочи истрагата во бесмислен правец“, го истакна својот став, наведувајќи дека полицијата предупредува на опасност од паушални изјави.

„Полицијата повторува дека не е добра идеја да се даваат изјави поради загрозување на истрагата. Најдобро е директно да контактирате со полицијата доколку некој мисли дека го препознае детето.

Тој, исто така, ги предупреди своите сограѓани да бидат особено внимателни за вака чувствително прашање, со оценка дека децата на таа возраст си личат.

За потсетување, денеска е седмиот ден од потрагата по девојчето кое исчезна во вторникот на 26 март после 13 часот. Видеото од детето кое наликува на исчезнатата Данка е снимено на 30 март околу 20 часот на трамвајска станица во центарот на Виена. Девојчето било видено во присуство на две жени кои разговарале на романски јазик.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button