Огласи
Огласи 2
Нега и здравје

Со оваа финта секогаш ќе ги изберете најслатките цреши од пазар: Професорка објасни како изгледа лушпата

Омилено летно овошје на сите им се црешите, а веќе е сезона и ги има и по маркетите, па експертите открија како да го изберете највкусното овошје.

Огласи 3

Квалитетот на црешите можете да го проверите само по нивниот изглед или мирис, а експертите советуваат да изберете полесни, сочни овошја кои немаат оштетувања на површината или брчки на кожата.

„Внимавајте на бојата: таа варира од сорта до сорта, но во секој случај треба да биде „силна”. Кога ќе се притисне, црешата треба да ја задржи својата густина. Ако е мека, тогаш е или презрела или расипана”, велат тие.

Според професорката по агрономија, Ирина Махонина, важно е да се внимава на кожата.

ФОТО: Принтскрин

Ако овошјето се чува во пластична кеса, тогаш на неговата површина не треба да има знаци на влага. Во спротивно, тоа ќе го забрза расипувањето и ќе го скрати нивниот рок на траење.

Зошто е добро да се јадат цреши?

Сочни, слатки, богати со витамините Ц, А и Е, црвените, розовите и жолтите цреши се пријатни за око и желудник. Нутриционистите ги препорачуваат во неограничени количини бидејќи го чистат телото од токсини и не го иритираат желудникот.

Го нормализира притисокот

Црешата има исклучително месести и слатко овошје кое е одличен извор на калиум, железо, цинк, бакар и манган. Калиумот е минерал кој е важен за правилното функционирање на срцето и го одржува крвниот притисок на нормално ниво.

Помага при воспаление

– Црешата е овошје кое има многу пигмент, а тој црвено-син пигмент е составен од полифеноли – антоцијани кои имаат силни антиоксидантни својства. Дејствуваат против слободните радикали, но и против воспаленија, што секако го зајакнува вашиот имунитет. Со редовна употреба на вишни може значително да ги намалите проблемите со гихт, фибромијалгија и спортски повреди – објаснува Јасна Вујичиќ, диететичар-нутриционист.

Наместо апчиња за спиење

Црешите, вели нашиот соговорник, се полни со мелатонин, антиоксиданс кој ја намалува нервозата, несоницата и главоболките.

– Црешите како моќен диуретик можат да го решат и проблемот со вишокот вода во организмот, што е одличен начин да се ослободите од целулитот покрај море. Козметичкиот ефект ќе биде видлив и на вашето лице, бидејќи антоцијанидините од црешите го зајакнуваат сврзното ткиво и го спречуваат создавањето на брчки.

Црешите влијаат и на добриот вид бидејќи содржат 20 пати повеќе витамин А од јагодите и боровинките.

– По физичките активности конзумирајте го ова овошје бидејќи спречува грчеви во мускулите, а помага и при менструални болки. Богати се со природен шеќер и го подигаат нивото на енергија во организмот, но и расположението. Затоа, ако сте депресивни и уморни, наместо чоколадо, изедете грст од ова вкусно овошје – советува Јасна Вујичиќ.

Природен лек за артритис

Половина килограм цреши дневно може да помогне во ублажување на болката кај заболените од артритис. Истражувачите од Медицинскиот центар во Филаделфија откриле дека пациентите кои консумирале две шишиња сок од цреша дневно во текот на шест недели, имале огромно подобрување во болката и вкочанетоста. Учесниците во студијата покажаа значително намалување на високата чувствителност на Ц-реактивен протеин (CRP), маркер на воспаление.

Маркетинг

Поврзано

Back to top button