Рудник за минерали, незаменлив за тироидната жлезда, спречува срцев удар: Ова плод е богатство – дознајте од што друго ве штити!

Бразилскиот орев е вистински рудник на селен, скапоцен минерал кој има големо влијание врз општата здравствена состојба на целиот организам.

 

Зачудувачки е фактот дека САМО Едно плод може да ги надомести сите ваши дневни потреби за овој минерал. И селенот, заедно со витамин Е, во кој се богати и бразилските ореви, е многу силен и важен антиоксиданс.

Покрај минералите, бразилските ореви се богати со витамини и диетални влакна. Особено се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со тироидната жлезда.Неговото потекло е од Јужна Америка, но може да расте и во Гвајана, Венецуела, Бразил, источна Колумбија, Перу и Боливија.

Орев од Бразил е плод, а неговото дрво може да достигне висина од неверојатни 50 метри.Придобивките од ова плод им се познати на локалните амазони и јужноамерикански племиња стотици години и тоа е составен дел од нивната секојдневна исхрана, а статистиката вели дека овие народи најретко заболуваат од тешки болести.

се меѓу најдолгите и со најниска стапка на карцином во светот!Нутриционистите великодушно ја препорачуваат негова употреба во исхраната и го користат сè почесто како додаток на оброците. Во една лушпа може да се најдат до 26 помали ореви со посебна кожа. Нивната кора е тврда и потсетува на кокос. Тие содржат 14 проценти протеини, 12 проценти јаглени хидрати, 66% маснотии.

Покрај тоа, тие се совршен извор на диетални влакна, разни витамини и минерали. Тие содржат витамин Е, магнезиум, фосфор, манган, железо и цинк. Тие се одличен извор на витамин комплекси од групата Б, како што се тиамин, рибофлавин, ниацин, витамин Б6 и фолат, кои играат значајна улога во метаболизмот. Оревот од Бразил е извор на селен, кој има повеќе ефекти врз здравјето.

Лековитите својства на оревот и неговиот ефект врз телото и здравјето се огромни. Науката исто така потврди бројни лековити својства. Сепак, овој орев има поважна функција во превенцијата отколку во третманот на веќе постоечка болест. Неопходно е за правилно функционирање на тироидната жлезда, и го има овој својство заради високата концентрација на селен, што е клучно за правилно функционирање на тироидната жлезда. спречи формирање на згрутчување на крвта и спречување на срцев удар.

Бидејќи е исклучително богат со минерали, вклучително и бакар, ги зачувува коските, ја поддржува апсорпцијата на железо во организмот, помага во одржувањето на јачината на коските и густината на коските, ја зголемува јачината и ја зајакнува мускулната маса.

Facebook Comments
(Visited 70 times, 1 visits today)