Роналдо му го исполни животниот сон на тешко болно момче

Некој ќе речат дека е досаден, втори арогантен, трети дека добро глуми на теренот, но освен тоа што е еден од најдобрите фудбалери во историјата, Кристијано Роналдо е исто така и одличен хуманитарец.

За време на неговата кариера Португалцот учествуваа во голем број кампањи, подели милиони евра и уште еднаш ја израдуваа јавноста откако организираа патување во Торино за болно момче и неговото семејство, за да може детето да го запознае својот идол.

Џосепу од Бристол беше дијагностициран со тумори на мозокот кога имал само четири години и оттогаш тој е под постојана контрола и терапија.

Со помош на Pitch International и Роналд, беше организирано патување за момчето и неговото семејство.

Португалецот го поздрави момчето на тренинг-теренот на Јувентус и го одведоа во ексклузивна турнеја на објектот.

Роналдо се фотографираше со момчето и неговата помлада сестра, и тој повторно со овј гест ги воодушеви своите обожаватели, но и сите љубители на фудбалот.

 

 

 

Facebook Comments
(Visited 58 times, 1 visits today)