РОДИТЕЛИТЕ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ НЕУТЕШНИ: 12 години тагата за синот не поминува!

Денеска се навршуваат 12 години од како најголемата музичка ѕвезда во Македонија Тоше Проески си замина од овој свет. Пред точно 12 години ова беше најтешкиот ден за Македонија, а вистински шок за целиот Балкан и пошироко.

Мајка Доминика и таткото Никола велат дека за сите овие години зборовите на утеха не постојат. Поради болката што не поминува,  родители избегнуваат да зборуваат за медиумите.

– Што можеме да кажеме … Секоја година тагата се засилува. Денови минуваат и нашиот син го нема. Сè што имаме е меморија, спомен на прекрасно дете кое нè остави засекогаш. Некои велат судбина, а за нас нема утеха – таткото се доверил во пријател кој сакал да остане анонимен, пишува српски Курир.

И зборовите на мајката на Тоше предизвикуваат солзи во нејзините очи.- Тој е мојот ангел што сјае од небото. Моето сонце и светлина. Овој живот нема смисла без него “, изјави мајка му.

И колегите на социјалните мрежи му оддадоа почит на пејачот.

– Секоја година, тој ден доаѓа кај нас, тоа утро како нешто што не сакаме да го знаеме, слушаме или чувствуваме, но доаѓа немилосрдно и не потсетува колку сме кревки и како никогаш не знаеме што носи наредниот ден. Многу е тешко, веќе дванаесет години да се прифати дека не си тука. Нашата единствена надеж е дека сте биле и останувате доказ дека ангелите во човечка форма постојат и секогаш остануваат тука покрај нас – напиша Тони Цетински, меѓу другото.

Неговата пријателка, актерката Весна Петрушевска и оваа година горко се присети на последната средба и на кобното утро.

„Јас се сеќавам на 15-ти октомври, на оној другиот ден беше вторник и не се сеќавам многу… зошто и би се потсетила? Но, затоа таа понеделничка вечер ме гребе…12 години! Се ми е кристално јасно и неговиот чекор, неговата силуета како се прикрадува за да ме изненади, широката насмевка и задршката на сопственото разочарување. Ја паметам онаа силна прегратка.

Кога некој ќе ми каже дека е роден 1981 година, таа година емотивно ме врзува само за него. Помислувам јас многу често како ќе пееше денес, на што ќе се смееше, за што ќе беше нервозен… имам многу сеќавања со него, велат само тогаш знаеме колку сме биле, колку сме живееле и зошто да го браниме нашиот живот. Колку е се бесмислено кога таков лик ќе исчезне преку ноќ… вечерта е тука, утрото го нема… беше ладен и дождлив октомври… мене барем ми беше така…. вечерва исто… те сакам бескрајно и те чувам повеќе од што мислиш бејб“, напиша актерката.

Facebook Comments
(Visited 16.160 times, 1 visits today)