Рецепт на денот: Пилешко во сос од печурки и сенф

Овој пат, пилешко со вкус на печурки ќе ве воодушеви.

Денешниот рецепт е пилешко во сос од печурки и сенф.

Состојки

– пилешки гради 200гр

– печурки 100гр

– тост леб 1 парче

– сенф 10г

– масло, брашно, сол, бибер

Подготовка:

Во тава со врело масло, испечете го белото месо до 80%, извадете го и додајте ги исецканите печурки во тавата, испржете ги и потоа додадете една лажица брашно, сенф и зачини по вкус, истурете  4Дл вода, донесете го пилешкото и извадете го заедно. 10-15 минути додека не се згусне сосот.

Во тостер или загреана рерна, испечете го тостот.

Служба:

Ставете го тостот на чинијата и послужете го пилешкото на врвот на сосот што го добивме.

Facebook Comments
(Visited 98 times, 1 visits today)