Рецепт за долг живот: Го намалува холестеролот, ги штити клетките и нервниот систем – чаша од овој пијалок дневно ЗДРАВЈЕ ЗА СЕКОЈ!

Стеблата на целер и нивниот сок се едни од најздравите течности што може да ги земете во вашето тело.

ФОТО: care2.com

Сокот од стеблото од целер е полн со хранливи материи и е една од најздравите течности, затоа што е многу алкален, ја враќа pH вредноста на организмот, кој е често повеќе кисел од основниот заради индустриски обработена храна.

Листовите од целер се богати со витамин А, додека стебленцата се богат извор на витамини Б1, Б2, Б6 и Ц, калиум, фолна киселина, калциум, магнезиум, железо, фосфор, натриум и есенцијални аминокиселини. Покрај тоа, листовите и стеблата на целер се полни со растителни хормони и се многу вредни есенцијални масла, кои имаат корисен ефект врз нервниот систем и смируваат.

Целерот е богат со натриум, кој е различен од натриумот од трпезната сол, што обично ја користиме. Имено, кујната сол е составена од нерастворливи неоргански соединенија кои доведуваат до развој на проширени вени, артериски оштетувања и други болести. Ова е исто така една од причините зошто лекарите советуваат храната да биде минимално солена. Од друга страна, натриумот од целер е растворлив во вода, така што телото може подобро да го искористи и на тој начин да ја задржи хидратацијата на клетките.

Овие се некои од најважните својства на целер за човечкото тело.Се бори со клетките на ракот.Целерот содржи најмалку осум различни антиканцерогни состојки. Научните истражувања спроведени на универзитет во Соединетите држави докажаа дека целерот содржи бројни состојки кои спречуваат ширење на рак и го забавуваат растот и развојот на клетките на ракот. Состојките содржани во целер се моќна алатка во борбата против слободните радикали, а со тоа и незаменлива превенција на развојот на карцином, особено дебелото црево и желудникот и црниот дроб.

Го намалува холестеролот.Лабораториските студии покажуваат дека бутил фталид, хемиско соединение од целер, значително помага во намалување на ЛДЛ (лошиот) холестерол. Истражувачите од Универзитетот во Чикаго докажаа дека целерот го намалува нивото на лошиот холестерол за дури седум пати, ако консумирате две стебленца на ден. Исто така, се покажа дека е многу ефикасно во промовирањето на излачувањето на жолчните киселини од телото, што го елиминира лошиот холестерол.
Лаксативно и диуретично дејство на целер.Покрај тоа што е моќна превенција од овие многу опасни состојби како што се рак и зголемен холестерол. Целерот е одличен диуретик, помага да се исфрли вишокот акумулирана течност од организмот, а бидејќи е многу богата со растителни влакна, помага при подобра подвижност и стимулација на цревата, со што се регулира варењето на храната, го намалува надуеноста и непријатните гасови. Покрај тоа, целерот е одличен детоксикатор и може да помогне во отстранување на песокот и камења од мочниот меур и бубрезите.

Антиинфламаторни ефекти.Покрај горенаведеното, целерот има многу моќни антиинфламаторни својства, кои ги ублажуваат симптомите на воспаление кај ревматоиден артритис, остеоартритис, гихт, астма и бронхитис, пневмонија и горниот респираторен тракт. Исто така, научно е потврдено дека лутеолин од целер спречува активирање на патеки кои овозможуваат создавање воспаление во мозокот.

Го намалува крвниот притисок и ги штити крвните садови.Студиите потврдија дека консумирањето сок од целер за седум дена може да го намали нивото на крвниот притисок за повеќе од 10 проценти. Активните хемиски соединенија од целер им помагаат на мускулите околу крвните садови да се релаксираат и прошират, што овозможува полесен проток на крв. Оваа хемикалија, исто така, го намалува нивото на хормонот на стрес, кои се делумно одговорни за крвниот притисок. Сето ова придонесува за помал напор на крвните садови и намалување на штетите што ги претрпуваат поради високиот крвен притисок.

Најефективната комбинација на храна за сок од целер.Наједноставниот начин е да користите соковник и да комбинирате целер со друго овошје и зеленчук. Целерот оди одлично и се надополнува со друго овошје и зеленчук, што е идеална комбинација.

Facebook Comments
(Visited 52 times, 1 visits today)