Реклама
Нега и здравје

Расте на секој чекор, а вреди како суво злато: Ќе се изненадите кога ќе дознаете за што е корисно ова растение

Коњското опавче и глуварчето имаат исклучително корисен ефект врз нашите органи за варење, црниот дроб и цревата. Тие исто така ја подобруваат циркулацијата на крвта во бубрезите.

Реклама

Салатата со глуварче се препорачува за луѓе кои доживеале срцев или мозочен удар бидејќи има многу големо количество манитол – супстанца која им помага што побрзо да закрепнат.

Важно е да се има предвид дека кога правите салати од диви и диви билки, тие треба многу внимателно да се мијат. Се разбира, се подразбира дека бериме растенија од еколошки чиста област. На овој начин максимално ќе ги искористиме нивните лековити својства и ќе јадеме салата која не содржи пестициди и други материи кои се вообичаени во салатите што се одгледуваат.

ФОТО: Принтскрин

Салатата со глуварче е многу популарна во Австрија, Германија и Словенија. Јагликата е растение кое одлично делува на нашите дишни органи и се користи против кашлица.

ФОТО: Принтскрин

Кога ќе ги исецкаме измиените и исушени листови од јаглика и глуварче, малку посолете и зачинете со сок од половина лимон и прелијте со маслиново масло. Комбинацијата од лимон и маслиново масло е многу добра и за нашиот црн дроб.

Маркетинг

Салатата можеме да ја украсиме со цветови од јаглика, кои целосно се јадат.

Маркетинг
Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button