Принцезата Мери од Данска во штикли за кои сите зборуваат

Принцот Фредерик (51) и неговата сопруга принцезата Мери (47) беа во центарот на вниманието на прославата на 800 години од знамето на Данска.

Знамето на оваа скандинавска земја е најстарото што се уште се користи, а се верува дека се употребува од Лиданската битка која се случила во 1219 година.

ADVERTISEMENT

По повод прославата на значајниот јубилеј данската престолонаследничка избра црвен фустан со долги ракави од бразилската креаторка Ракел Диниз и шик салонки со високи потпетици украсени во боите на знамето.

Facebook Comments
(Visited 1.014 times, 1 visits today)