Реклама
Вести

ПРВА СЛИКА ОД АВТОМОБИЛОТ НА СМРТТА ВО БАЊСКО ПОЛЕ Ова е белата „фиат панда“ со која осомничените ја прегазија Данка (ФОТО)

Реклама

Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ вчера беа уапсени под сомнение дека ја убија Данка Илиќ (2) во Бањско поле.

Девојчето наводно ја удриле со бел автомобил „фиат панда“, а сега се појави и фотографија од тоа возило од камера за видео надзор.

Како што можете да видите на фотографијата, снимена е на 26 март, денот кога исчезна Данка Илиќ, во 13 часот и 35 минути и 35 секунди во улицата „Радомир Путник“.

Маркетинг

Подоцна е забележано дека возилото се паркирало во 13 часот и 50 минути пред куќата во која била Данка Илиќ, што се поклопува со времето на нејзиното исчезнување.

Маркетинг

Како што претходно изјави министерот за полиција Братислав Гашиќ, мајката Ивана Илиќ со децата пристигнала во Бањско поле во 13 часот и 10 минути, а децата си играле во дворот, каде ги фотографирала. Во 13 часот и 22 минути, сфатила дека Данка не е таму, а на нејзиниот сопруга се јавила во 13:41 часот.

Како што објасни Гашиќ, „во тој период од 13.45 до 15.52 часот Данка го напуштила дворот и тргнала по асфалтот, што го потврдиле двајца очевидци“.

– Околу 13 часот и 50 минути мајката барајќи го детето здогледала бел автомобил и маж како стои до него, за што подоцна, при увидот, се испоставило дека е возилото „фиат панда“ во кое се наоѓале осомничените С.Ј. и Д.Д.

Според исказот на еден од осомничените, тие биле на работна задача во населбата Бањско поле, каде требало да ја проверат шахтата на улицата Озренска, каде што пристигнале во 13 часот и 20 минути – изјави Гашиќ.

За потсетување, полицијата во Бор ги уапси вработените во Јавното комунално претпријатие „Водовод“ Бор, Срѓан Јанковиќ (50) од село Лука и Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот под сомнение дека ја убиле малата Данка Илиќ (2).

 

Обвинителството во Зајечар соопшти дека Јанковиќ и Драгијевиќ се приведени, како и дека се собираат докази за кривична постапка.

Министерот за полиција рече дека со сите можни служби и средства пет пати е претресен целиот простор.

принтскрин

– Дејан Драгијевиќ е осомничен дека со службеното возило „фиат панда“ на улицата Радомир Путника удрил во пешак, двегодишно девојче од Данска, при што ја усмртил. Тој заедно со колегата Срѓан Јанковиќ го ставил телото на девојчето во багажникот на возилото, по што се упатиле кон дива депонија на „Старобањски пут“ кај Бор, каде што телото го фрлиле на десната страна од патот – вели извор близок до истрагата.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button