Прашок посилен од сода бикарбона: Ги лекува сите болки за 2 минути, може да го излечи целото тело! (РЕЦЕПТ)

Тоа е ефтино, лесно достапно и сè што треба да направите за да се ослободите од болка е да го измешате со вода и да гитриете на болно место.

Наскоро имаме добро време – време кога ќе поминеме повеќе време на сонце, а потоа треба да обрнеме внимание на трите најважни работи – хидратација на телото, заштита од сонце и одмор за да може телото да заздрави и да остане здраво.

Ви предлагаме да пробате едно од најдобрите решенија – Домашен лосион од магнезиум, или масло од магнезиум, кое може да ги реши сите овие проблеми едновремено!Како што веќе знаете, магнезиумот е клучен минерал во човечкото тело, што е од суштинско значење за да функционираат сите клетки во организмот.

Дури 300 хемиски процеси во организмот бараат присуство на магнезиум, што значи дека треба да го внесуваме во доволни количини секој ден.Ова се некои од функциите на магнезиум во организмот: Го подобрува здравјето на коските, Ги регулира нивото на енергија, Промовира апсорпција на витамин Д од сонцето, Го забрзува заздравувањето на раните, Го ублажува воспалението, Ја стимулира циркулацијата, Го намалува ризикот од дијабетес

Сепак, иако е многу важно, многу луѓе не консумираат доволно магнезиум. Треба да започнете што е можно поскоро, бидејќи неговиот недостаток има сериозни последици.Покрај исхраната, постои уште еден начин да се внесе магнезиум во телото – кратенка – преку кожата. Овој метод сигурно ќе го задоволи препорачаниот дневен внес (280-300 mg за жени, 270-400 mg за мажи), а вие треба само зовриена вода и магнезиум хлорид.

Д-р Норман Шелли, американски специјалист за холистичка медицина, спроведе студија во која учесниците секојдневно нанесувале домашна лосион магнезиум хлорид на нивната кожа.По само четири недели, 75 проценти од учесниците имаа повисоко ниво на магнезиум во нивните тела!
Домашна рецепт за лосион од магнезиум (масло)

Состојки:3 лажици врела вода, половина чаша магнезиум хлорид.Подготовка и примена:Сè што треба да направите е да мешате вода со овој моќен прав и да ја нанесете на вашата кожа! Со овој лосион, можете да се ослободите од болки во коските и мускулите – само тријте го лосионот на болно место и почекајте 2-3 минути.

(Visited 535 times, 1 visits today)