Поминаа 13 години, а ние ништо не научивме од него – ТАЖНА И ЕМОТИВНА порака од Игор Џамбазов за Тоше Проески

Тоше Проески не напушти пред 13 години, а дури сега е решено едно многу важно и болно прашање

Фото: Фејсбук/ Зоран Заев

Во Крушево конечно почна да се решава болното прашање со завршувањето на спомен обележјето на легендарниот пејач.

„Вечното почивалиште на поп-иконата и нашиот сограѓанин Тоше Тодор Проески беше неостварен сон на многу фанови и посетители на Крушево. Наша цел беше да се изгради неговиот вечен дом, а тоа значи многу за нашата општина и за нашата држава. Тошо Тодор Проески е поп-икона не само во Крушево, тој е амбасадор на Крушево, амбасадор на нашата земја и тој покажа како треба да се чува и брани нашата земја“, изјави градоначалникот на Крушево, Томе Христовски.

Тој заедно со премиерот Зоран Заев присуствуваше на откривањето на спомен обележјето на Тоше Проески и положија свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште. Посебен момент и големо значење на настанот дадоа и маратонците кои трчаа од Табановце преку Скопје до Крушево за да оддадат почит на музичкиот великан.

Фото: Инстаграм

Како што пренесуваат медиумите, се обновува и манастирот во кој Тоше помагаше во изградбата и каде често и преспиваше.

Фото: Инстаграм/ Игор Џамбазов (elicaristovva)

На денешниот ден на пејачот се сетија и бројни негови колеги. Меѓу нив и Игор Џамбазов кој напиша.

Поминаа 13 години, а ние ништо не научивме од него.

Покрај нашите познати ѕвезди, на Тоше се сетија и голем број естрадни уметници од регионот.

Фото: Инстаграм

Меѓу нив и Тони Цетински, кој напиша:

„13 долги години. Утре некаде во ова време не напушти нас физички, но само физички, брате мој. Не можам да верувам колку и ден денес недостасуваш и колку ние се уште тешко што прерано си замина. Животот навистина не е фер. Ме прашуваш каде сум и што правам. Плачам, да плачам… На пат сум секако и одвратен дожд врне, но твојата насмевка е надеж. Ќе биде се’ во ред додека те имаме тебе кој не чуваш со своето присуство, со песните и сите добри работи што го остави на оваа платена. Ти си мојот ангел на добрината. Знам дека не чуваш како што и ти мора да знаеш дека засекогаш си во нашите молитви. Те сакам брат“, напиша Тони на својот Инстаграм.

Фото: Инстаграм

Тони потоа објави и колаж со објави во кои позира со Проески, а пот нив само напиша: „Форевер Тоше“.

Фото: Инстаграм
Фото: Инстаграм
Фото: Инстаграм
Фото: Инстаграм
Фото: Инстаграм
Фото: Инстаграм
Фото: Инстаграм
Фото: Фејсбук/ Тоше Проески
Фото: Фејсбук/ Тоше Проески
Фото: Фејсбук/ Тоше Проески
Фото: Фејсбук/ Тоше Проески
Фото: Фејсбук/ Тоше Проески
Фото: Фејсбук/ Тоше Проески
Фото: Фејсбук/ Тоше Проески
Фото: Фејсбук/ Тоше Проески
(Visited 170 times, 1 visits today)