Реклама
Вести

Познат идентитетот на починатата девојка во сообраќајната несреќа во Грција

Реклама

Министерството за надворешни работи (МНР) ја потврди информацијата дека синоќа во сообраќајна несреќа на автопат во близина на Солун во Грција е загината македонска државјанка.

Според информациите од МНР станува збор за лицето М.Н. која е родена 1995 година.

Во сообраќајката, додаваат од МНР, во возилото со сега починатата, како сопатнички биле уште три македонски државјанки од кои две, А.К. и М.Р. се родени во 2000 година, додека третата девојка И.Ј. е родена 1999 година.

Маркетинг

Од МНР велат дека во несреќата двете 24-годишни девојки се здобиле со тешки телесни повреди и се хоспитализирани, додека И.Ј. не била повредена.

Претставниците на Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун, како што информираат од МНР, по несреќата се во контакт со блиски роднини на жртвата и остануваат на располагање за асистенција во врска со преносот на останките на починатата во земјата.

Маркетинг

Исто така, додаваат оттаму, Генералниот конзулат останува во постојана комуникација со надлежните институции и на располагање на повредените наши државјанки и нивните семејства при евентуална потреба за помош, до нивното враќање дома.

Грчките медиуми пренесоа дека тешката сообраќајна несреќа со смртни последици се случила на патот Игнација меѓу Верија и Солун денеска околу пладне кога дошло до судар на две возила на еден од излезите од автопатот.

Според пишувањата во несреќата со полесни повреди се здобил и 74-годишен маж, кој бил возач на другиот автомобил.

Од видеото објавено на Јутјуб може да се види дека за спасувањето на девојките била потребна интервенција на Противпожарната служба, чии припадници со машина за сечење ги пресекле вратите на возилото и ги извлекле лицата од автомобилот.

Сообраќајната полиција на Верија ги истражува причините за несреќата.

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот Егнатиа во правец кон Солун.

„Мартина, чупе златно, мир да си најдиш. Им посакуваме побрзо закрепнување на останатите три битолчанки“, објави „Бабам Битола“.

Повредени се и три сопатнички од кои две родени 2000 година се потешко, а едната сопатничка родена 1999 година поминала со полесни повреди.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button