Позната манекенка од Србија ја изгуби битката – со години се бореше со тешката болест, а своето искуство го споделуваше со сите

Голема тага меѓу оние кои ја познаваа

Фото: Инстаграм/ dijanaslife

Познатата српска мисица Дијана Микојковиќ ја изгуби битката со тешката болест на 33 – годишна возраст.

Нејзиниот брат Милош Милојковиќ на Инстаграм го сподели тажниот статус и ја потврди оваа информација.

ADVERTISEMENT

Дијана долго време се бореше со тешката болест, а пред нешто повеќе од месец дена прв пат во јавноста одекна веста дека итно и е потребна крв. Дијана која беше мис на Европа во 2014 година со својата храбра борба против ракот инспирираше илјадници луѓе како да се соочат со болеста.

Манекенката е родена во 1987 година, а нејзината кариера ќе ја одбележи победата на Мис Србија 2009. На натпреварот во Бејрут, во 2014 година, ќе ја освои титулата „Мис на Европа“, како и титулата „Мис на спортот“.

Фото: Инстаграм/ dijanaslife

Има завршено два факултета – фармацевтски факултет во Белград и Факултет за менаџмент на кој завршила студии од областа на економскиот менаџмент.

Фото: Инстаграм/ dijanaslife

На 27 години дознала дека боледува од инвазивна форма на карцином на грлото на матката, па тогаш започнува и нејзината битка за живот. Во меѓувреме отвори и блог на социјалните мрежи, на кој даваше свои совети и отворено зборуваше за своите искуства.

Фото: Инстаграм/ dijanaslife

Животот го заврши на 33 годишна возраст.

Facebook Comments
(Visited 514 times, 1 visits today)
Loading...