Ослободете се од болката во грлотот на природен начин

Еве четири работи што веројатно веќе ги имате дома кои можат да ви помогнат да се ослободите од болки во грлото на природен начин.


Болки во грлото е можеби најиритирачкиот симптом што често се јавува со настинки или грип. Затоа, не можете да јадете, да спиете или убаво да зборувате …За среќа, некои домашни лекови може да ви помогнат да се ослободите од овој проблем.

Мед. Не само што медот може да ве заслади, туку веќе долго време се зборува како домашен лек, благодарение на неговите антибактериски својства кои го намалуваат воспалението.Покрај тоа, медот во тенок слој останува „залепен“ на грлото, намалувајќи ја иритацијата при голтање храна.

ADVERTISEMENT

Солена водаМожеби не е „највкусната“ идеја, но внесувањето солена вода во грлото може да го олесни отокот на ткивата и да ги убијат бактериите.Измешајте половина лажичка сол со чаша вода и вриејте минута или две, внимавајте да не проголта вода.

Чај од камилица.Овој чај не само што може да ви помогне да се смирите и заспиете, докажано е и дека има антиинфламаторни својства. Антиоксидантите и другите состојки на овој чај имаат смирувачки ефект ако почнете да го пиете кога ќе ги почувствувате првите симптоми на болки во грлото.Покрај тоа, овој чај не содржи многу кофеин, што значи дека можете да го пиете лесно во вечерните часови. Кога станува збор за болки во грлото, дефинитивно е препорачливо да додадете малку мед во вашата чаша чај од камилица.

Лимон и топла вода.Некои луѓе пијат топла лимонада, односно мешавина од топла вода и исцеден сок од лимон, со надеж дека ќе им помогне да изгубат тежина или да ја исчистат кожата. Па, овој пијалок всушност може да ви помогне да се ослободите од симптомите на настинка и грип.

Благодарение на антибактериското и антивирусно дејство на лимоните, како и што е добро за имунитетниот систем, ова агруми создава кисела средина во грлото, што го отежнува задржувањето на вируси и бактерии.Лимонот е исто така богат со витамин Ц, а студиите покажаа дека има превентивно дејство против вируси и настинки.

Фото:Shutterstoc

Facebook Comments
(Visited 42 times, 1 visits today)
Loading...