Ослабна 64 килограми и тоа без диета – нема да ви се верува дека во прашање е истата девојка

Аријана Омипи од Нов Зеланд минатата година доби преку илјада пораки со омраза и осуда откако откри на кој начин од 126 килограми ослабнала на 62 килограми. Битката со вишокот килограми ја води уште од 2012 година и дури во март оваа година конечно дојде до посакуваниот резултат.

Фото: Инстаграм/ Аријана Омипи

Порано имала 130 килограми

Денес проблемите со вишокот килограми се зад неа и вели дека сега конечно е пресреќна од својот изглед, но и дека е свесна дека претходната состојба не била здрава за неа. И за да ослабне таа откри дека започнала со кето диета, но и дека тоа не било воопшто добар избор за неа

Фото: Инстаграм/ Аријана Омипи

„Бев постојано гладна и оваа диета не беше за мене. Најдов друго решение како во корен би ги исекла проблемот со прекумерна тежина и внесувањето храна”, вели Аријана за познатиот портал „Boredpanda”.

ADVERTISEMENT

Таа вели дека во изминатите шест години постојано се менувала и била жртва на познатиот јо-јо ефект. И бидејќи редовно ги објавувала своите осцилации на Инстаграм, луѓето често ја навредувале во коментарите, но и во пораки.

Фото: Инстаграм/ Аријана Омипи

„Луѓето се сурови и зборовите понекогаш навистина болат. Само сакав да бидам искрена во својата борба со килограмите од кои што сакав да се решам, но тоа изгледа беше причина за многумина сурово да се шегуваат на моја сметка.”

Фото: Инстаграм/ Аријана Омипи

Аријана одлучи за бариатриска хируршка интервенција – операција која го намалува обемот на желудникот и на овој начин се лечи екстремна дебелина.

Но операцијата не беше крај на проблемите за оваа девојка од Нов Зеланд, бидејќи откако ослабна мораше да води активен живот и да се соочи со стриите и вишокот кожа кој понекогаш воопшто не изгледа убаво.

Фото: Инстаграм/ Аријана Омипи

„Целулитот, вишокот на кожа и стрии се нормални, кај сите жени, па и кај мене. Можеби не се видливи од секој агол, но јас немам проблем со тоа – знам кој сум и што сум . Јадам здраво и вежбам – не можам да бидам посреќна иако поради операцијата сите ме напаѓаа и навредуваа како да сум убила некој. А и кога подобро ќе размислам јас навистина убив – ги убив лошите навики во себе и животот што би ми го одземал овој живот што го имам сега“, заклучи Аријана.

 

 

 

 

Facebook Comments
(Visited 1.170 times, 1 visits today)