Реклама
Дом и семејство

ОПАСНА БОЛЕСТ: По ова нема да ви текне да ги сушите алиштата на РАДИЈАТОР

Радијаторот може да ги суши алиштата многу побрзо од решетката за сушење, но здравствените експерти предупредуваат да ја избегнувате таа опција,

Реклама

Во текот на студените денови, за побрзо да се исушат алиштата речиси во секое домаќинство облеката се става на радиатори и греалки  наместо на решетката.

Радијаторот може да ги суши алиштата многу побрзо од решетката за сушење, но здравствените експерти предупредуваат да ја избегнувате таа опција, бидејќи може негативно да влијае на вашето здравје.

Маркетинг

Зошто?

Во вашиот дом ќе се појави мувла

Маркетинг

Посебен вид габа наречена аспергилус понекогаш може да се развие во домаќинствата. Вдишувањето на неговите спори е опасно по здравјето и предизвикува развој на понекогаш фатална инфекција наречена аспергилоза.

Експертите од Asthma + Lung UK открија дека повеќето луѓе нема да се разболат ако вдишат ситни парчиња мувла кои вообичаено се наоѓаат во почвата, компостот и гнили лисја, како и во прашината и влажните згради, но, луѓето со белодробни заболувања, како што е астма, или ослабен имунолошки систем може да се разболат многу од вдишување мувла.

Може да помогнете во развојот на аспергилус ако редовно ставате облека да се исуши на радијатор. Тоа е затоа што влагата што ја испушта влажната облека може да создаде идеална почва за габична мувла, велик професорот Дејвид Денингс, директор на Националниот центар за аспергилоза,  за Би-Би-Си.

Почесто проветрување

д-р. Денингс, исто така, предупреди дека облеката ставена на решетка за сушење или фрлена над топли радијатори го зголемува нивото на влажност во домовите до 30 проценти.

„Пар чорапи или крпа на радијаторот нема да наштети. Вообичаено е да се сушат алиштата внатре, а прозорците не се отворени, така што нема излез за целата таа влага – тоа е голем проблем. Доколку не се исуши надвор и морате да го ставите на радијатор, задолжително отворете ги прозорците и затворете ја вратата од просторијата каде што се“, истакна тој.“, рече тој.

Британската национална здравствена служба (ХНС) забележува дека ретко е да заболите од аспергилоза доколку сте здрави.

Опасностите од аспергилозата ви се закануваат доколку имате некои од болестите

Вие сте изложени на ризик од аспергилоза ако имате: белодробни заболувања, како што се астма, цистична фиброза или хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ), ослабен имунолошки систем, на пример, ако сте имале трансплантација на органи или сте подложени на хемотерапија. ако сте имале туберкулоза (ТБ) во минатото, ако сте имале тежок грип или коронавирус и ви била потребна вештачка вентилација.

Треба да го посетите вашиот општ лекар ако имате кашлица повеќе од три недели или вашата состојба на белите дробови станува потешко да се контролира со вообичаен третман.

 

извор Sun

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button