BEAUTYДиетиНега и здравје

Од утре, имајте го само овој појадок: Цревата ќе работат, обемот на половината ќе се намали, сите токсини ќе исчезнат!

Ако имате проблем со цревата и запек, ако сте на на диета, обидете се со „Muesli Cleaner“!

 

Името доаѓа од функцијата на овој вид мусли – ова е појадок што ги чисти цревата.Овој вид мусли ја регулира цревната перисталтика и ја нормализира столицата, што е важно кај луѓето кои имаат запек и немаат редовна столица секој ден.

Индустриските мусли обично ја немаат оваа функција, затоа што честопати ес полни со шеќер и други адитиви.Муслите исто така се важни за сите оние кои слабо јадат, јадат многу закуски, слатки и месо, а може да се користат во разни диети.

Рецепт .Состојки:Овесна каша – 3 до 5 лажици (може да бидат некои други видови снегулки – ‘рж, овес, снегулки од леќата)трици – 1 суп.л-патки,чиа – 2-3 суп.л-паткиСоја млеко од ванила или чоколадо и можеби некое друго млеко или јогурт, можеби некој природен сок од зеленчук или овошје, сè по желба – 3 до 5 дл.

Јаболко, без лупење пресечете го на мали парчиња или изрендајте го. Можеби наместо јаболко, банана или некое друго влакнесто овошје.

Цимет, рендан кокос, мелени лешници, мелено ленено семе, растителни протеини, овошен прав, алги, прашок од трева, зачини, суво грозје, итн. ЗАБЕЛЕШКА: Кој има отпорност на инсулин или предидијативна состојба, чиј шеќер во крвта варира , нека стави лажичка цимет во муслите, така што „чистачот“ не би го подигнал шеќерот во крвта и инсулинот. Исто така, во овој случај, не треба да ставате суво овошје (датуми, грозје, сливи, смокви) затоа што има висок гликемиски индекс.

Подготовка: Важно е прво да се прелива млеко семето чиа и да се остави семето чиа да отстои преку ноќ. Наутро додајте други состојки во семето чиа по желба, почекајте снегулки да ја апсорбираат течноста, а потоа јадете. Се препорачува да се јадат овие мусли што е можно порано наутро, така што столицата започнува порано.За оние кои мислат дека тоа нема да им помогне ниту, само бидете трпеливи и по неколку дена цревата ќе работат.

Маркетинг

Поврзано

Back to top button