Одлична замена за ЛЕБ! Тенки лепињи по СТАР РЕЦЕПТ! Не сте пробале нешто повкусно

Домашните тестенини се одлична замена за лебот, и можете да ги јадете во солени и слатки варијанта.

Тие се подготвуваат лесно, а кога еднаш ќе ги направите тие често ќе бидат дел од вашата семејна трпеза.

Состојки:

ADVERTISEMENT

– 400 грама брашно
– 80 грама путер
– 1 лажичка шеќер
– 2.5 dL топла вода
– 1 лажичка сол
– 1 прашок за печење

Подготовка:

  1. Брашното, пецивото, солта и шеќерот и измешајте ги  заедно.
  2. Додадете го путерот исечен  на помали коцки и измешајте.
  3. Истурете ја водата и почнете да месите додека не се соеднинат сите состојки.
  4. Покријте го тестото со крпа и оставете го на собна температура еден час за да подигне.
  5. Потоа поделете го тестот на топчииња од кои направете тенки кругови во големина на една мала плоча.
  6. Овие лепињи испечете ги од двете страни на тава.
Facebook Comments
(Visited 174 times, 1 visits today)
Loading...