Ова место е вистински рај за странските работници – просечната плата е 6000 евра

Ала Нофал се пресели од неговиот роден Јордан во Бахреин кога имал само 25 години. Тој бил вработен во продажба на софтверска компанија. Во рок од три години, тој беше промовиран во директорот за продажба.

Денес тој има 37-години и е компјутерски инженер и главен оперативен директор за глобални операции во 01 Systema, компанија која работи со водечките банки на Блискиот Исток и Индија. Тој во оваа држава живее веќе повеќе од 10 години. „Има добри можности во Бахреин за луѓето кои напорно работат”, вели Нофал. Иако со неговата професија може да работи надвор од Јордан, тој престојуваше во Бахреин, бидејќи беше „подобро место за живеење и работа, а луѓето се многу професионални и отворени”, пишува Би-Би-Си.

ADVERTISEMENT

Во оваа земја живеат само 1,5 милиони жители, но е рај за странци

Кралството Бахреин („Mamlakat al-Barayn“, буквално „Кралство на двете мориња) е островска држава во помалку познатиот дел од Персискиот Залив, област која е 200 пати помала од американската држава Флорида и има само 1,5 милиони жители. Во последниве години, економијата на ова кралство страдаше од пониски цени на нафтата, кој е главен извозен производ. Исто така, постојат политички тензии помеѓу владејачкото сунитско семејство и шиитското мнозинство, кое во 2011 година резултираше со насилни протести против властите. Следеа прогон на опозициските групи и активистите за човекови права.

Сепак, во една неодамнешна анкета на Бахреин, која всушност е архипелаг на триесет острови, таа е избрана како второ најдобро место во светот за работата на странци, веднаш зад Германија, но пред популарните дестинации, како што се Обединетите Арапски Емирати, Сингапур и Хонг Конг. Студијата беше спроведена од HSBC Expat, дел од банкарската група ХСБЦ. Разгледувањето беше дадено на мислењата на 22.000 професионалци од целиот свет, а прашањата се однесуваа на балансот помеѓу деловниот и приватниот живот, безбедноста на работното место, напредувањето во кариерата, придобивките од вработените и изгледите за плати.

Што се однесува до Кралството Бахреин, речиси 60 отсто од испитаниците рекле дека работната култура е подобра отколку во нивната татковина. Кралството постигна добри резултати во безбедноста на работното место, личното задоволство и можностите за унапредување.

Сегаф Карим се преселил во Бахреин пред 13 години со нејзиниот сопруг, кој се вработил во банката. Почнала да работи како учителка со скратено работно време. Нејзиниот брак заврши со развод, но таа остана со својата ќерка во Бахреин. „Останав тука, затоа што имам добра работа и ја сакам оваа средина. Задоволен сум од платата и развојот на кариерата. Во меѓувреме, станав координатор. Во однос на знаење и искуство, направив многу профит за време на мојот престој во Бахреин “, објасни Карим, која сега предава англиски јазик и музика.

Платите не се оданочени и има многу надоместоци за сместување, образование и патување …

Нофал од неговото искуство вели дека луѓето во Бахреин се чувствуваат сигурно на работа и затоа се лојални на своите работодавци. Кога луѓето ја напуштаат својата компанија, речиси по правило одат во својата татковина, а не во друга компанија или друга држава.

Тој, исто така, смета дека Бахреин подобро прифаќа странци од другите земји од Персискиот Залив: „Тука има разни националност, но сите се наградени според нивните резултати, а не според националноста”.

Неоданочните плати и надоместоците за домување, образование и патување се исто така поттик за квалификувани професионалци да работат во Бахреин. Две третини од испитаниците во истражувањето покажаа добри можности за заработка и разни плати како посебна корист. Бахреинскиот динар е врзан за американскиот долар, чија стапка во моментов е силна, со што се чини дека платите се уште подобри. “Добрите плати се важен фактор за доаѓањето на странци во Бахреин”, вели Џон Годард, раководител на “HSBC Expata”. Во него се наведува дека рамнотежата помеѓу работата и приватниот живот и можностите за личен развој се главните фактори кои го направија Бахреин да постигне уште подобар резултат отколку во минатогодишното истражување.

Пјер Де Вуист е Белгијанец кој дојде во Бахреин во 1992 година за работа во јапонски инженерска компанија Јокогава. Денес, тој с нивниот претседател за Блискиот Исток и Африка. „Платите не можат да бидат толку големи колку во Дубаи, но трошоците за живот се значително пониски отколку во било која земја од Персискиот Залив, што значи дека парите вредат повеќе тука”, изјави Де Вуис за Би-Би-Си.

Странските работници сочинуваат 50 проценти од населението

Денес странските работници сочинуваат повеќе од 50 проценти од населението во Бахреин. Како и во другите земји од Персискиот Залив, тие најчесто доаѓаат од Јужна и Југоисточна Азија за да работат во градежништвото и услужните индустрии. Тие обично се вработени под контроверзните услови на спонзорствата на Кафала, според кои тие се врзани за домашен спонзор. Без него, не можам да добијам виза за влез, дозвола да ја напуштам земјата и да ја сменам мојата работа. Поради ова, овој систем беше критикуван.

Во последниве години Бахреин направи напори да го реформира овој систем и да ги подобри условите и правата на работниците, но критиката не запре.

Опсегот на платите е исклучително висок, во зависност од нивото на работа и секторот. Според Gulf Business, просечната плата во 2018 година изнесува 7867 долари месечно. Извршниот директор на мултинационална компанија може да очекува 33.000 долари месечно, адвокат од 8133 долари и вработен менаџер од 7438 долари. Но, рецепционерот ќе добие само 1699 долари, а физичкиот работник или домашниот асистент уште помалку.

Нафтениот сектор вработува најголем број странци. Земјата има мали резерви, но многу странци избираат да живеат во Бахреин и да патуваат преку границата за да работат во источниот регион богат со нафта Саудиска Арабија. Тие патуваат 25 милји од страна на кралот на Фахда мост на дневна основа. Со оглед на хормонскиот теснец, еден од најпрометните поморски патишта во светот, има многу американски и британски воен персонал во Бахреин. Банкарството е водечки не-нафтен сектор во земјата, кој одамна го води исламскиот свет откако понуди инвестиции, осигурување и заеми во согласност со шеријатскиот закон.

Силиконската долина на Блискиот Исток

Во последно време се прават напори за диверзификација на економијата и отстапување од нафтата. Одборот за економски развој на Бахреин сака да ја промовира својата земја како Силиконска долина на Блискиот исток, нудејќи им дарежливи стимулации и поволно опкружување за финансиски и технолошки стартапи, како и за други приватни инвестиции.

Индискиот претприемач Амјад Пулијали го избра Бахреин во 2016 година и ги напушти Обединетите Арапски Емирати, каде што работел 10 години за да го започне својот мобилен старт за онлајн нарачка на GetBaqal храна. Овој 35-годишен од Керала вели дека Бахреин е добро место за претприемачите, бидејќи е релативно лесно и лесно да се прави бизнис за малиот пазар, а исто така се претпочита патната врска со клиентите во Саудиска Арабија. Тој, исто така, го истакна фактот дека владата на Бахреин субвенционира дел од платата за граѓаните на Бахреин вработени во технолошките компании, што му помогна да го развие својот бизнис.

„Билансот на деловниот и приватниот живот овде е извонреден. Секој може да живее во близина на работното место и нема да се судри со сообраќајни метежи како во Дубаи. Многу странци претпочитаат Дубаи, но Бахреин е помалку толерантен за промени, работите се повеќе конзистентни и стабилни тука “, заврши Пулијали за Би-Би-Капитал.

Facebook Comments
(Visited 224 times, 1 visits today)
Loading...