Ова е последната изјава на пејачот по кој плаче цела Србија – како да претчувствуваше дека нешто ќе му се случи

Србија во тага.

Познатиот пејач Бора Дрљача го и3губи животот по долгата борба со тешката бooлест на 79 години.

Тажната вест го погоди неговиот долгогодишен пријател Ера Ојданиќ кој пред неколку дена го барал Бора преку телефон, но не можел да го добие. Тогаш неговите деца, како што претпоставува Ојданиќ, му напишале порака дека Бора има кapци ном на мозокот и дека е во тешка состојба.

 

„Бора пред половина час го изгуби животот. Многу ми е тешко, го пронашле пред половина час. Мојот другар, колега и пријател“, им изјави Ера видно потресен и со солзи на очите на новинарите, пишува српскиот Телеграф.

„Беше добар човек, колега, пејач, пријател душа од човек. Пред месец дена се видовме последен пат на едно снимање на Гранд, Тогаш излезе од болница, малку му беше подобро“, изјави пејачот.

Тажната вест не го погоди само неговиот пријател Ера туку и многубројни колеги кои беа шоkирани од веста, па постојано се простуваат со нивниот колега, а сега се огласи и младата Анастасија.

– Почивајте во мир, напишала Анастасија со реченицата на Бора „Овој ден е за одмор и уживање како и секој друг“.

Исто така и Ана Бекута се приклучи да се прости од својот долгогдишен колега

– Бора ќе го паметам по неговата насмевка, по пријатниот и убав глас, жал ми е што замина, полна сум со почитување кон него, рекла Ана Бекута.

И директотот на Гранд, Саша Поповиќ се прости легендарниот пејач Бора.

– Бора беше човек, пејач, секогаш пофготвен за шега, секогаш расположен. Зборуваме за голем професиооналец, за пејач кој сите неизмерно го сакаме. Жал ми е што се простуваме од него, му благодарам за се. Сочуство до неговотот семејство и пријателите, но и на сите почитувачи на неговата музика, изјавил Поповиќ.

Бора Дрљача како да претчуствувал дека ќе се случи нешто вакво, ова е последна негова изјава.

– Каква иднина? Немам јас иднина. Бар да живеам уште една година, две и да ум рам. Ако uуспеам да прогурам уште малку и тоа е тоа. Ме скрши болеста.

Не сакам cмpт, но што да правам. Кога ќе дојде време. Не знам што ќе правите без мене, каков ќе биде светот без Бора.

– Го сакам животот и се изнаживеав, но уште пет-шест да доживеам и да одам во божи раце. Оперорав бибрег, дебело црево, четири-пет пати отидов под нooж.

Знам само дека ќе бидам пoгpeбan покрај мојата прва жена. Направив споменик, не сум ставил слика, но се е завршено. Таков е животот, рекол за Курир неодамна пејачот.

(Visited 1.544 times, 1 visits today)