Ова е најпопуларната јакна сезонава: Многу женствена и прилега на секоја фигура

Сафари јакните ја одбележаа модната ера на шеесетите, а модните експерти најавуваат дека токму тие ќе загосподарат со оваа есенска сезона.

За сафари јакните велат дека се симбол на шеесетите години, а ги прослави легендарниот француски дизајнер Ив Сен Лоран.

На прв поглед потсетуваат на некогашните работнички јакни и кошули зошто оваа јакна со класичен крој поседува големи џебови и појас околу половината благодарение на кој јакната прилега на секоја фигура.

Јакната на пазарот главно може да ја пронајдете во кремаста, кафеава, сина и неизоставната црна боја, а кога станува збор за материјалот, најзастепен е платно, кожа и тексас.

Модните блогерки и модни зависнички почнале да ја носат оваа јакна за која велат дека се вклопува со сеа, од спортски до елегантни изданија.

Јакната во сафари стил одлично се комбинира со фармерки и сите видови панталони, а ако ја искомбинирате со здолниште сте добиле феноменален деловен изглед.

Капутите секогаш се во мода, но ако ги прашате модните блогерки, сафари јакните се дефинитивно најомилена јакна оваа есен, а може да ја пронајдете во многу продавници низ град кои продаваат улични марки по цени од 1.500 денари па нагоре.

(Visited 43 times, 1 visits today)