Оваа Хрватка откри колку е лесно да се направи совршена линија

Теа Kраваршичан е 23-годишна студентка на четвртата година на претприемачки менаџмент и голема ентузијастка за фитнес, нега на тело и здрав начин на живот. Таа реши да го сподели нејзиниот напредок и да ги посоветува другите.

Оваа девојка со потекло од Загреб отвори профил на Инстаграм кој одеднаш стана многу популарен и отвори многу нови врати за неа во светот.

ADVERTISEMENT

„Целата приказна околу Инстаграм се случи спонтано. Како што спортувам цел живот, почнав да ги објавувам таквите содржини на мојот профил, мојата трансформација, мојот начин на живот итн. Сакам да бидам искрена и да ги споделувам работите со кои сите се среќаваме и се реални, но некако помалку се прикажани на социјалните мрежи. Мислам дека тоа е важно во денешниот свет на социјални мрежи каде што секој изгледа беспрекорно “, изјави Теа за Индекс.

Нејзиниот профил моментално го следат 23.000 луѓе, меѓу кои се познати лица како Жанмари Перчиќ, Андре Шушњаре, Марине Мамиќ и Ивана Ловриќ.

Во прилог на сопствената грижа за телото и здравјето, Теа има друга мисија – да ги мотивира другите и да им помогне да ги извлечат својор максимум. Значи таа го откри својот најдобар мотивациски совет кој ќе ве поттикне да ги претворите своите мисли на посакуваната линија за ова лето во реалност.

„Секогаш нагласувам дека е одлична работа тоа што можеме сами да се грижиме за сопственото тело и треба да го искористиме тоа. Здравата исхрана и тренингот не се ништо повеќе од почитување на самите себеси, па така на телото треба да му помогнеме во целост да го достигне својот природен потенцијал. Можеме да го постигнеме и да го промениме тоа за себе, но само ако тргнеме и пробаме. Важно е да не бидеме строги кон себе, туку да ја цениме секоја мала промена, бидејќи тоа ќе биде голема промена еден ден “, вели Теа.

„Ние сме сите различни и не можеме да изгледаме како некој друг, па нашите резултати треба да бидат најголем поттик за понатамошна работа”, додава таа.

Маринци (Burpees) – вежба за целото тело, влијае на речиси секоја група на мускули и изгорува многу калории

Mountain climbers – кардио вежба, го зајакнува целото тело со акцент на зајакнување на јадрото на мускулите

Чучњеви – интензитет обука која ги гради нозете и задникот и дава експлозивност.

Се разбира, без соодветна и здрава исхрана, вежбата нема да биде толку ефикасна, така што љубителите на фитнес сугерираат редовна оброци во текот на денот: „Пет мали оброци дневно – три главни и две мешавини и полесна и поедноставна приготвена храна. Многу овошја, риба и ореви. Намалете го внесот на јаглени хидрати, избегнувајте слатки, пекарски производи, газирани пијалаци и пијте многу вода или зелен чај. ” вели, Теа.

 

Facebook Comments
(Visited 121 times, 1 visits today)
Loading...