Оваа салата го намалува холестеролот во рекордно време: Брзо се прави, го штити организмот и е подобра од лек!

Познато е дека салатите се здрави, а особено тие ќе им бидат од корист на луѓето со висок холестерол благодарение на нивните состојки.

 

Главната состојка на оваа салата е ротквица, која го крие вистинското мало богатство на витамини и минерали. Се покажа дека го намалува ризикот од карцином, го поддржува метаболизмот, иницира растопувањето  на маснотиите, го намалува воспалението и го зачувува здравјето на срцето.Покрај белата ротквица, оваа салата ќе бара:Леќи,Кромид,Масло,Лук

Ловоровиот лист,мелен пипер,вода по потреба.Подготовка:сварете ја леќата.На многу мала количина масло испржете го кромидот, а потоа додадете ги ренданите роквици и сите други состојки освен леќата. Се додава на самиот крај.

Неопходно е да го пржете на тивок оган околу еден час, додавајќи вода колку што е потребно.

 

 

Facebook Comments
(Visited 78 times, 1 visits today)