Нови фотографии од ромската свадба на внуката на Aмди Бajpaм и РАСКОШНАТА венчаница со вел од неколку метри!

Беше лудо, весело и бериќетно

Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам

Внуката на нашиот поранешен политичар Амди Бајрам, Перјан Бајрам, го кажа своето судбоносно „да“ на гламурозна ромска свадба за која што се уште се зборува. Свадбата беше организирана на Босфорот и имаше преку 300 гости од Македонија и речиси уште толку од Турција.

Настанот се уште го привлекува вниманието на јавноста, но не само заради гламурот и раскошот туку и затоа што беше организиран во време кога нашата земја се соочува со сериозна криза заради епидемијата со вирусот корона. Бројките секојдневно рапидно се зголемуваат и додека надлежните постојано предупредуваат да бидеме разумни и дека здравството ни е во колапс, семејството на Бајрам реши да го одбележи најубавиот ден на младата Перјан. И бидејќи во Македонија свадбите се забранети, тие смислија филмско решение – свадбата ја направија на брод во Турција, каде не важат истите мерки како кај нас, а дел од атмосферата споделија на социјалните мрежи.

Фото: Принтскрин

Од фотографиите и видеата можеме да видиме дека убавата невеста носеше раскошен фустан со круна и вел од неколку метри кој се влечеше по земјата.

Бродот кога помина под познатиот мост, на него имаше голема реклама со светилки на која ги пишуваше имињата на младенците.

Свадбата помина во духот на традицијата, со раскошна торта и „баци рака“, а дел од атмосферата погледнете во продолжение.

Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам

Да потсетиме, Перјан е ќерка на Габриел, синот на поранешниот пратеник и лидер на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам. Нејзиното семејство реши да ја направи свадбата, но наместо во ресторан во Шуто Оризари, тие решија да ја направат на брод на Босфорот и тоа со преку 300 гости од Македонија.

Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам

Убавата невеста и по враќање во Македонија објави неколку фотографии на Инстаграм, а во продолжение можете да видите и како изгледаше на веридбата.

Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам

Таа и нејзиниот избраник минатиот септември се заколнаа на вечна љубов и направија веридба, која исто така беше раскошна и во духот на традицијата.

Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам

И тогаш музичарите беа накитени со евра, а невестата смени неколку тоалети во кои изгледаше како принцеза.

Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам

А еве и неколку фотки од свадбата:

Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин

Невестата и младоженецот се качуваат на бродот.

Фото: Принтскрин

Првиот танц со песна од Саша Матиќ…

Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин

Моментот кога бродот со сватовите и гостите поминува под мостот на Босфорот на кој стои светлеча реклама на која пишува „Среќен брак, Перјан и Муктедир“.

Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам

Инаку, Перјан е млада девојка која го носи името на сопругата на Амди Бајрам. Таа на социјалните мрежи редовно објавува фотографии од кои можеме да видиме дека живее на висока нога, но и дека има одлично чувство за мода. Каков стил фура и како изгледа, погледнете во продолжение.

Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
Фото: Инстаграм/ Перјан Бајрам
(Visited 4.129 times, 1 visits today)