Реклама
Вирално

Нови детали во врска со нападот што го потресе светот – терористите признаа зошто го извршија масакрот

Терористите се уапсени сакајќи да пребегаат во Украина, бројот на нивните жртви постојано се зголемува

Реклама

Терористичкиот напад бил изведен за пари?

Министерството за внатрешни работи на Руската Федерација соопшти дека се приведени сите учесници во страшниот терористички напад што се случи вчера околу 20.00 часот во концертната сала „Крокус сити хол“ и дека станува збор за странски државјани.

Од видео снимките што испливаа на социјалните мрежи познато е и како изгледаат напаѓачите, а познати се и нивните имиња.

Маркетинг

Принтскрин/ Плутон

Како што може да се забележи од снимките што испливаа на социјалните мрежи сите приведени слабо зборуваат руски, а на еден од нив му требаше и преведувачка бидејќи зборуваше на таџички.

Маркетинг

Судејќи според изјавата на еден од нив, терористичкиот напад е извршен за пари кои требале да ги добијат од непознато лице.

Во нападот беа убиени најмалку 133 лица, меѓу кои има и три деца, а има и голем број ранети од кои многумина се во лоша состојба така што во наредните часови бројот на жртви би можел да биде и поголем.

@catchupnews

Information is still being updated. Nobody has claimed responsibility for the attack yet

♬ original sound – CatchUp

Досега се уапсени вкупно 11 лица кои се осомничени дека се вмешани во нападот меѓу кои четворица од нив се непосредни извршители.

Рускиот претседател Владимир Путин се огласи прв пат по страшниот напад кој го нарече крвав, варварски чин.

„Ќе бидат казнети сите. Тоа е напад на Русија, на нашиот народ“, истакна Путин во своето прво обраќање по нападот.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button