Неџла пред да го сретне Бали-бег беше вљубена до уши во еден од НАЈПОЗНАТИТЕ турски заводници кој беше 14 години постар од неа

Неколку работи што не сте ги знаеле за Неџла

Фото: Принтскрин

Познатата турска актерка подеднакво е привлечна како на малите екрани, така и во вистинскиот живот.

Но покрај убавиот изглед и неспорен уметнички талент, Фахрие Евџен може да се пофали и со диплома по историја и фактот дека знае да зборува четири јазици.

Прекрасната и талентираната актерка Фахрие Евџен која што нашата публика обожава да ја гледа во турските серии, е родена во градот Золинген во Германија, како најмала во семејството со четири деца. Нејзината мајка по потекло е од семејство на Черкези и Турци, а нејзиниот тако е имигрант од областа во близина на Кавала, во Грција. Таа и покрај тоа што се прослави со сериите во Турција, се уште има германско државјанство, иако со својот сопруг Бурак Озчивит и синот Каран веќе со години живее во Истанбул.

Фото: Принтскрин

Покрај тоа што зборува одлично германски и турски, таа добро ги познава и англискиот и шпанскиот јазик.

Во Германија таа беше запишана на социологија, но на 19 години добива покана да се пресели во Турција и да заплови во актерските води во телевизиските серии. Таа го прифати повикот, па се пресели и веднаш доби улога, а во Истанбул се запиша и на студии по историја во Истанбул.

Фото: Принтскрин

По неколкуте споредни улоги во сериите, првата вистинска прилика за Фахрие пристигна со наградуваната серија „Кога лисјата паѓаат“ во која што ја глумеше Неџла Текин. Серијата е снимена според романот на турскиот писател Ресер Нуриј Ѓунтекин, а тоа дека актерката одлично се снаоѓа во женските ликови што ги има замислено овој писател, покажа и со главната улога во серијата „Дневник на љубовта“ („Çalikusu“). Таа во оваа серија ќе ја сретна и љубовта на својот живот, познатиот турски актер Бурак Озчивит.

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Заради својата неодолива убавина многумина ја нарекуваат турската Моника Белучи, па ќе оствари успешна кариера и како модел.

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

По четири години врска, познатиот пар ќе ја круниса својата љубов со брак во 2о17, а по две години, односно на 14 април 2019 година, ќе се остварат и во улога на родители.

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фахрие во 2017 ќе се најде на листата меѓу 30 најубави жени на светот на порталот „Buzznet“ кој го следи животот на познатите.

Инаку, и првата сериозна врска на Фахрие исто така и беше со колега, славниот турски актер и пејач Озкан Дениз.

Фото: Инстаграм/ Дениз Озкан

Парот се запозна во 2008 година, а Фахрие од Озкан беше 14 години помлада. Тие во 2012 ќе го снимат заедно романтичниот филм „Evim Sensin“, кој ќе го режира Дениз, а набргу по снимањето ќе ја прекинат врската.

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен

Фото: Инстаграм/ Фахрие Евџен
(Visited 908 times, 1 visits today)